Porodiljni dopust - Mutterschutz

Što je porodiljni dopust (Mutterschutz) 

Porodiljni dopust (Mutterschutz) u Njemačkoj je zakonski propisana zaštita koja osigurava zdravlje trudnica, dojilja i njihove djece tijekom trudnoće, nakon poroda i tijekom dojenja. Ovaj zakon pruža posebnu zaštitu kako bi se omogućilo ženama da nastave svoje profesionalne aktivnosti, ako je to moguće, te ih štiti od neopravdanih otkaza. Također osigurava financijsku sigurnost žene tijekom razdoblja kada je zaposlenje ograničeno ili zabranjeno. Porodiljni dopust uključuje različite odredbe koje reguliraju trajanje, uvjete i obveze poslodavaca i zaposlenica, s ciljem zaštite njihovih prava i zdravlja.

Tko je zaštićen porodiljnim dopustom?

Porodiljni dopust (Mutterschutz) u Njemačkoj se odnosi na sve trudnice i dojilje koje su zaposlene. Ovo uključuje sve kategorije zaposlenica, kao što su radnice u redovnom radnom odnosu, pripravnice (Praktikanten), vježbenice (Auszubildende),, žene s invaliditetom, kao i žene koje rade nepuno radno vrijeme ili na privremenim poslovima (tzv. "minijob"). Zakon o porodiljnom dopustu propisuje zaštitu i prava za sve ove kategorije zaposlenica kako bi se osiguralo njihovo zdravlje, sigurnost i prava tijekom trudnoće, nakon poroda i tijekom dojenja.

Trajanje rodiljnog dopusta

Trajanje porodiljnog dopusta (Mutterschutz) u Njemačkoj počinje s dolaskom trudnoće i traje do nakon poroda te tijekom razdoblja dojenja. Ova zakonska zaštita obično traje 6  tjedana prije predviđenog termina poroda te 8 tjedana nakon poroda. U slučaju prijevremenog poroda, trajanje porodiljnog dopusta iznosi iznosi ukupno 14 tjedana. Dakle, ne završava već 8 tjedana nakon poroda, već nekoliko dana kasnije - toliko dana koliko je dijete stiglo prije predviđenog termina. U slučaju višeplodne trudnoce (npr. blizanici) porodiljni dopust počinje također 6 tjedana prije poroda, isto kao i kod trudnoća s samo jednim djetetom. Međutim, nakon poroda, trajanje porodiljnog dopusta produžuje se za 4 tjedna, što čini ukupno 12 tjedana od dana poroda.

Tijekom  Mutterschutza, žene imaju posebnu zaštitu od otkaza i obvezu izbjegavanja napornih poslova ili rada koji bi mogao ugroziti njihovo zdravlje ili zdravlje djeteta. Nakon toga, žene obično mogu koristiti produženi roditeljski dopust (Elternzeit) kako bi se brinule o djetetu, što može trajati do nekoliko godina, ali uvjeti za to mogu varirati ovisno o individualnim okolnostima i potrebama. Poslodavci su odgovorni za osiguranje porodiljnog dopusta. Oni su obvezni poštivati i primjenjivati zakonske odredbe u u vezi s zaštitom zdravlja, zaštitom od otkaza i pravima na naknadu.

Koraci za prijavu na Mutterschutza obično uključuju sljedeće:

  • Obavijestite svog poslodavca: Prvo, obavijestite svog poslodavca o svojoj trudnoći. To treba učiniti što je prije moguće kako bi se osigurala zaštita i prilagodbe na radnom mjestu.

  • Prijavite se zdravstvenom osiguranju: Trudnice obično trebaju obavijestiti svoje zdravstveno osiguranje o trudnoći. Ovo je važno kako bi se osigurala medicinska dokumentacija i potvrde koje će biti potrebne za porodiljni dopust.

  • Razgovarajte o uvjetima porodiljnog dopusta: Poslodavac će vam pružiti informacije o uvjetima porodiljnog dopusta i svim potrebnim obrascima koje trebate popuniti za službenu prijavu. To uključuje obavijest o planiranim datumima porodiljnog dopusta i povratka na posao.

  • Prijavite se mjesecima prije poroda: Obično je potrebno podnijeti zahtjev za porodiljni dopust nekoliko mjeseci prije predviđenog termina poroda kako bi se osiguralo pravovremeno obradovanje i organizacija na radnom mjestu. Međutim, najkasnije 7 tjedana prije planiranog poroda. 

  • Slijedite upute poslodavca i zdravstvenog osiguranja: Važno je pažljivo pratiti upute koje vam pruže poslodavac i zdravstveno osiguranje kako biste osigurali pravilnu obradu i potvrdu porodiljnog dopusta.

Kako obavjestiti poslodavca o trudnoći

Da biste obavijestili poslodavca o trudnoći i planiranom porodiljnom dopustu, zakažite sastanak ili obavijestite ih pismenim putem. Budite iskreni i otvoreni u komunikaciji, pružite potrebne informacije o datumima i dokumentima te budite svjesni svojih prava kao trudnice. Pratite upute poslodavca i osigurajte dokumentiranje svih dogovora radi pravovremene organizacije na radnom mjestu i vaše sigurnosti tijekom trudnoće i porodiljnog dopusta.


Previous
Previous

Potrebni dokumenti za dobijanje stana

Next
Next

Priznavanje vozacke dozvole u Njemačkoj