Wohngeld

Wohngeld je državna potpora u Njemačkoj koja pomaže ljudima s niskim prihodima u plaćanju troškova stanovanja. To je financijska pomoć koja se ne mora vraćati i služi kako bi se osiguralo da čak i kućanstva s nižim prihodima mogu dobiti odgovarajući smještaj. Od 01.01.2023 reforma je dovela na snagu Wohngeld-Plus koji pruža potporu kućanstvima s niskim prihodima iznad osnovne socijalne pomoći te osigurava primjereno i obiteljski prilagođeno stanovanje. Time u umjesto 600.000 kućanstava, 2 million kućanstava ostvarila pravo na financijsku potporu.

Wohngeld se obično isplaćuje najmodavcima ili vlasnicima stanova i temelji se na različitim čimbenicima poput visine prihoda, troškova stanovanja i broja osoba koje žive u kućanstvu. Cilj mu je osigurati da troškovi stanovanja ne premašuju primjeren udio dostupnog prihoda.

Kako se Wohngeld obračunava?

Točni kriteriji i metode izračuna za Wohngeld mogu varirati ovisno o saveznoj državi i individualnoj situaciji. Međutim, obično se obrađuje i isplaćuje od strane lokalnog ureda za Wohngeld ili nadležnog tijela.

Kućanstva u kojima su svi članovi kućanstva već imali pravo na Wohngeld prema IW-ovom (Instituts der deutschen Wirtschaft)  modelnom izračunu sada dobivaju prosječno oko 190 eura više Wohngelda mjesečno. To znači prosječno udvostručenje na 370 eura po kućanstvu. Međutim, reforma se vrlo različito odražava ovisno o veličini kućanstva. Iznos Wohngelda koji se dodjeljuje ovisi o broju članova kućanstva, visini najma ili opterećenja i ukupnom dohotku. Članovi kućanstva uključuju podnositelja zahtjeva, bračnog ili životnog partnera, djecu te druge rođake poput baka i djedova, ujaka i teta. Svi se oni računaju ukoliko žive s najmoprimcem ili vlasnikom i ako je navedeni životni prostor "središte njihovih životnih odnosa".

Kako se izračunava ukupni dohodak za Wohngeld?

Što se tiče troškova najma, visina stanarine je presudna za visinu Wohngelda. Izračunava se iz osnovne najamnine plus troškova za vodu, otpadne vode, odvoz smeća i rasvjetu stepenica. Troškove za grijanje, toplu vodu i garažu ili parkiralište za automobile ne uzimaju se u obzir prilikom izračunavanja dodatka.

U izračun ukupnog prihoda za Wohngeld uključuju se godišnji prihodi svih članova kućanstva, uz odbitak poreza, doprinosa za socijalno osiguranje, uzdržavanja i oslobađajućih iznosa. Troškovi reklamiranja i čuvanja djece mogu se također uzeti u obzir. Postavljene su gornje i donje granice za prihode kako bi se izbjegla zloupotreba sustava. Minimalni prihod se postavlja kao uvjet kako bi se osiguralo da Wohngeld ne ide na nepravilne svrhe poput prehrane ili odjeće. Samo onima koji većinom sami pokrivaju svoje izdržavanje dodjeljuje se pomoć za najam ili teret.

Kada se obračunava Wohngeld, uzima se u obzir prosječni mjesečni bruto prihod podnositelja zahtjeva i članova kućanstva tijekom dvanaest mjeseci, uključujući godišnji dodatak za odmor i proporcionalnu 13. plaću. Prihodi umirovljenika također se uzimaju u obzir, a od ukupnog bruto prihoda odbijaju se oslobođeni iznosi kao što su paušalni troškovi reklamiranja. To iznosi 1.200 eura godišnje za zaposlenike, a umirovljenicima se priznaje 102 eura. Dodatni oslobođeni iznosi vrijede za obitelji s djecom ili članove obitelji koji su teški invalidi. Također, postoje odbici za uzdržavanje. 

Ukoliko se ne odobri, moguće je uložiti prigovor na odluku o Wohngeldu bez rizika. Prigovor je potrebno podnijeti pismeno. Ako prigovor ne uspije, postoji mogućnost tužbe. Troškovi i pronalazak specijaliziranog odvjetnika mogu biti izazovni.

Koji su potrebni dokumenti za prijavu? 

  • Zahtjeva za Wohngeld

  • Kopija ugovora o najmu

  • Potvrda o troškovima stanovanja

  • Potvrda o primanjima (npr. Platna lista, potvrda o mirovini)

  • Druge potvde ovisno o životnoj situaciji

Wohngeld kalkulator: 
https://www.bmwsb.bund.de/Webs/BMWSB/DE/themen/stadt-wohnen/wohnraumfoerderung/wohngeld/wohngeldrechner-2023-artikel.html

Previous
Previous

Ugovor o radu u Njemačkoj

Next
Next

Bürgergeld