Ugovor o radu u Njemačkoj

Osim standardnih informacija koje trebaju stajati u ugovoru o radu, kao što je datum početka ugovorne obveze, visina satnice ili fiksna plaća, vaši osobni podaci, broj dana godišnjeg kao i je li ugovor na određeno ili ne određeno vrijeme, te dogovoreni otkazni rok, evo još nekoliko bitnih informacija koje biste trebali znati. 

Koje posebnosti vrijede za radno vrijeme u Njemačkoj? 

U radnom ugovoru obično su uključeni obvezni podaci o radnom vremenu. Puno radno vrijeme u Njemačkoj obično obuhvaća između 35 i 40 sati tjedno. Prema Zakonu o radnom vremenu, nije dopušteno raditi više od 48 sati tjedno. Povećanje na maksimalno 60 sati tjedno moguće je ako prosječno radno vrijeme od 8 sati dnevno unutar razdoblja od šest mjeseci ne premašuje. Uobičajeno je da zaposlenici rade od ponedjeljka do petka. Zakonski je dopušten rad svakog radnog dana (od ponedjeljka do subote), kao i noćni i smjenski rad. U nekim sektorima, poput zdravstva, dopušten je rad i nedjeljom i praznicima. U mnogim područjima zakonom je propisano da se početak, kraj i trajanje radnog vremena zabilježe ili tehnički evidentiraju. Za pitanja o tome kako se točno provodi u vašem poduzeću, obratite se svom kontaktu u tvrtki. 

Koliko odmora mogu uzeti godišnje? 

Prema Saveznom zakonu o godišnjem odmoru, općenito postoji pravo na plaćeni odmor i plaćene praznike. Pravo na odmor iznosi najmanje 4 tjedna godišnje. Primjerice, ako radite 5 dana tjedno, to je najmanje 20 dana godišnjeg odmora. Ako se u vašoj tvrtki primjenjuje tzv. kolektivni ugovor, moguće je da je dogovoreno više dana godišnjeg odmora i stoga vam pripada više odmora. Dane na koje ćete uzeti odmor, morate uskladiti s tvrtkom na vrijeme. Pola vašeg godišnjeg odmora možete vi odrediti kada ga želite imati, a pola ima pravo firma odlučiti.

Jesam li pravedno plaćen? Kada ću dobiti novac? 

Plaća može biti različita ovisno o kvalifikacijama, industriji, regiji i veličini tvrtke. Pregled prosječne zarade u vašoj struci možete dobiti, na primjer, putem "Entgeltatlasa" Savezne agencije za rad. Zakonski minimalna satnica u Njemačkoj se redovito mijenja te pratite te podatke. Obično se plaća isplaćuje najkasnije do 15. sljedećeg mjeseca. Međutim, u radnom ugovoru mogu se dogovoriti i druge odredbe između vas i tvrtke. 

Što se događa ako obolim? 

Ako obolite i zbog toga ne možete raditi, dužni ste odmah obavijestiti tvrtku o nesposobnosti za rad i o očekivanom trajanju. Ako nesposobnost za rad traje duže od tri kalendarska dana, morate tvrtki najkasnije sljedeći radni dan predočiti liječničku potvrdu o nesposobnosti za rad kao i očekivano trajanje. Tvrtka može zahtijevati predaju liječničke potvrde i ranije (provjerite u svom radnom ugovoru ili se raspitajte u tvrtki). Ako nesposobnost za rad traje duže od navedenog u potvrdi, radnik je dužan dostaviti novu liječničku potvrdu. Zaposlenici koji su obuhvaćeni obveznim socijalnim osiguranjem u Njemačkoj su osigurani od bolesti i primaju zakonske naknade za osiguranje. Vi i tvrtka mjesečno plaćate proporcionalne doprinose za mirovinsko, nezaposlenost, zdravstveno i socijalno osiguranje, koji se direktno oduzimaju s vaše bruto plaće i ne isplaćuju vam se. Ako ste zaposleni u tvrtki duže od četiri tjedna i obolite, tvrtka će vam isplaćivati plaću još šest tjedana. Nakon toga ćete dobivati bolovanje od zdravstvenog osiguranja. 

Koliko dugo traje moj radni odnos? Što se događa u slučaju otkaza radnog odnosa? 

U mnogim slučajevima radni odnosi su (prvo) sklopljeni na određeno vrijeme. Ako dobijete ugovor na određeno vrijeme, tada ta odredba mora biti navedena u ugovoru. Često se također dogovara i probni rok koji obično traje šest mjeseci. U tom razdoblju vi ili tvrtka možete otkazati radni odnos u skraćenom roku. Nakon dogovorenog probnog roka primjenjuju se zakonski otkazni rokovi i zakonska zaštita od otkaza. Otkaz može doći s obje strane. Mora biti pismeno formuliran i potpisan (ne putem e-pošte). Do isteka otkaznog roka, radni odnos općenito ostaje na snazi, što znači da postoji obveza dolaska na posao do tog trenutka. U slučaju ugovora na određeno vrijeme, radni odnos završava bez otkazivanja na datum naveden u ugovoru. 

Što mogu učiniti ako želim dati otkaz i tvrtka od mene traži povrat troškova nastalih u vezi s mojim zapošljavanjem iz inozemstva? 

Savezna agencija za rad nastoji, unutar svojih mogućnosti, osigurati da tvrtke odustanu od zahtjeva za povrat troškova u vezi s njihovim vlastitim projektima, posebno bilateralnim sporazumima o posredovanju s partnerskim zemljama radi privlačenja stručnjaka iz inozemstva. Međutim, povrat troškova tvrtki može biti dopušten u nekim slučajevima. Takav povrat troškova uvijek je vezan uz uvjete: mora postojati sporazum o povratu troškova, koji je možda naveden u radnom ugovoru ili dodatnom sporazumu. Također, mogu se tražiti samo troškovi nastali za vaše stručno usavršavanje. Istovremeno, treba uzeti u obzir koliko dugo traje vaš radni odnos. Svaki je slučaj različit, pa se svaka situacija mora pojedinačno razmotriti. U takvim slučajevima možete dobiti podršku, na primjer, od sindikata ili odvjetnika. Ako za to nastanu troškovi, morate ih sami platiti ili se obratite Sudu za radna prava koji vam mogu pružiti besplatnu pravnu pomoć.

Tko mi može pomoći s pitanjima? Gdje mogu dobiti podršku? 

Telefon za građane Saveznog ministarstva rada i socijalnih poslova može vam pružiti informacije o temi "Radno pravo". Dostupan je od ponedjeljka do četvrtka na broj 030/221 911 004. Na stranici Ureda za ravnopravnost EU radnika možete pronaći pregled svih savjetodavnih centara u Njemačkoj: www.eu-gleichbehandlungsstelle.de. Tamo možete pretraživati odgovarajući savjetodavni centar za vaše potrebe filtrirano po jeziku i temi. Ti centri pružaju besplatne savjete. Osobe zaposlene iz trećih zemalja, odnosno zemalja koje nisu članice EU, mogu dobiti osobne savjete i putem programa "Faire Integration". Informacije o tome i o pravima i obvezama na radnom mjestu možete pronaći na web stranici: www.faire-integration.de. Također možete dobiti podršku i savjete o pitanjima i problemima vezanim uz radno pravo od sindikata ili odvjetnika, posebno od specijaliziranih odvjetnika za radno pravo. Troškove savjetovanja kod odvjetnika morate snositi sami.

Previous
Previous

6 osiguranja koja je preporučljivo imati kada dođete u Njemačku

Next
Next

Wohngeld