Supružnici koji se pridružuju građanima zemalja van EU

Građani ostalih zemalja zemalja (isključujući Švajcarsku,, EU ili članica EEA )mogu dovesti svoje članove porodice u Nemačku. Pravila koja se primenjuju zavise od nacionalnosti članova porodice koji žele da vam se pridruže.

Vaš supružnik je državljanin Švajcarske ili neke od zemalja EU/EEA

Čak i ako ste državljanin treće zemlje, ako je vaš supružnik državljanin EU ili članica EEA, imaju pravo na slobodno kretanje i mogu živeti i raditi u Nemačkoj bez ograničenja. Sve što im je potrebno za ulazak u zemlju je lična karta.

Vaš supružnik nije državljanin Švajcarske ili neke od zemalja EU/EEA

Sledeći zahtevi moraju biti ispunjeni da bi supružnik pratio svog kvalifikovanog radnika iz treće zemlje:

  • Dozvola boravka: kao zaposleni, imate dozvolu boravka, dozvolu za stalni boravak ili EU Plavu Kartu za Nemačku.

  • Zdravstveno osiguranje i finansije: imate adekvatno zdravstveno osiguranje i resurse za brigu o svojoj porodici. Ako ste građanin druge zemlje EU sa EU Plavom Kartom i želite da živite u Nemačkoj sa svojim članovima porodice na dugoročnoj osnovi, potrebno je samo da dostavite dokaz o zdravstvenom osiguranju za sebe i svoju porodicu.

  • Punoletnost: vaš supružnik je punoletan, odnosno ima najmanje 18 godina.

Nije potrebno dokazivanje znanja nemačkog jezika za članove porodice koji se pridružuju kvalifikovanom radniku sa važećom dozvolom boravka u Nemačkoj. Međutim, kako bi se osiguralo da se osećaju kao kod kuće u Nemačkoj i da se nose sa svakodnevnim životom, vaši članovi porodice trebalo bi da budu sposobni da komuniciraju nezavisno na nemačkom jeziku.

Pridruživanje registrovanom partneru

Nevenčani partneri takođe mogu imati koristi od porodičnog ujedinjenja ako ispunjavaju uslove za ujedinjenje supružnika. Važno je da civilno partnerstvo sklopljeno u skladu sa stranim zakonom u osnovi odgovara vrstama civilnih partnerstava koja su bila moguća u Nemačkoj do 2018. godine. U principu, to znači da:

  • civilno partnerstvo mora biti registrovano u odgovarajućoj zemlji, odnosno izjave o civilnom partnerstvu moraju biti zabeležene u zvaničnim arhivama ili registrima i partnerstvo mora proizvesti pravne posledice i obaveze.

Isto važi i za civilna partnerstva između dve osobe istog pola ili gde je barem jedna osoba ni ženskog ni muškog pola.

Ako vašem supružniku (registrovani partner) treba viza za ulazak u Nemačku, moraće da je podnese u nemačkoj ambasadi ili konzulatu u svojoj zemlji prebivališta.

Da biste podneli zahtev za vizu radi porodičnog ujedinjenja, obično će vam biti potrebni pasoš i venčani list, svedočanstvo o registrovanom partnerstvu ili svedočanstvo o registrovanom partnerstvu. Proverite kod nadležne nemačke ambasade šta je još potrebno od dokumenata. Budući da obrada vaše aplikacije može potrajati neko vreme, preporučujemo vam da unapred saznate koji dokumenti su potrebni za vašu aplikaciju i da podnesete zahtev na vreme.

Kada vaša porodica stigne u Nemačku, moraćete da registrujete svoje članove porodice u Kancelariji za registraciju stanovništva. Pre isteka vize, moraćete da podnesete zahtev za dozvolu boravka od nadležnog stranog autoriteta. Rezervišite termin unapred jer često postoje dugi spiskovi čekanja. Da biste podneli zahtev za dozvolu boravka, moraćete da dostavite odgovarajuće pasoše, izvode iz matičnih knjiga rođenih i venčanih, platne listiće ili poreske izjave, dokaze o iznajmljenom stanu i sve druge dokumente koji mogu biti potrebni u zavisnosti od specifične situacije vaše porodice.

Čim vam bude izdata dozvola boravka, vaš supružnik (registrovani civilni partner) odmah ima pravo da radi u Nemačkoj bez ograničenja.

Ako vam je viza ili dozvola boravka izdata prvi put nakon 1. marta 2024, imate opciju da dovedete svoje roditelje ili roditelje svog bračnog druga u Nemačku. Da biste saznali koji su pravila vezana za roditeljsko ujedinjenje, kontaktirajte nadležnu nemačku ambasadu ili stranu instituciju u Nemačkoj.


Previous
Previous

Što je SCHUFA i kako funkcionira?

Next
Next

Dozvola za stalni boravak u EU (Daueraufenthalt-EU)