Kako upisati studij u Njemačkoj?

Tko želi studirati u Njemačkoj, prije početka ima puno pitanja na koja treba odgovor. Kako će se financirati? Koliko dobro treba znati bilo njemački ili engleski jezik? Gdje se treba prijaviti? Kakav je proces prijave i koje dokumente treba imati? Koje ponude nudi fakultet za inozemne studente?

Njemačka je država koja nudi prvoklasno obrazovanje i studije koje na koncu donose međunarodno priznate diplome. Prošle godine od ukupnog broja studenata, više od 10% bilo iz inozemstva. Ta brojka stavlja njemačku na četvrto mjesto s brojem stranih studenata, a na prvo mjesto državom kojoj nije engleskog govornog područja. Prema zadnjim podatcima, domaći i strani studenti imaju mogućnost birati od ukupno 423 ustanova za visoko obrazovanje. Njih čine 108 Sveučilišta (Universitäten), 6 visokih škola za pedagogiju (Pädagogische Hochschulen), 16 visokih škola za teologiju (Theologische Hochschulen), 52 visokih škola za umjetnost (Kunsthochschulen), 211 visokih sveučilišta (Fachhochschulen)  i 30 visokih škola za javnu upravu (Verwaltungsfachhochschulen). Također postoji mogućnst dualnog studiranja i studiranja pored redovnog posla, te studija na privatnim učilištima kojih u Njemačkoj ima više od 100.

Od 2014. godine "besplatno" studiranje na državnim sveučilištima ponovno je moguće u svim saveznim pokrajinama. Međutim, privatni fakulteti i dalje ovise o školarinama kao izvoru financiranja - i vjerojatno će uvijek ostati, jer privatni fakulteti ne dobivaju državne subvencije.

Prva stvar koju morate je odlučiti je:

Što želite studirati – polje ekonomije, zdravstva, prirodnih znanosti ili pak pedagogije. Također u kojem ćete gradu studirati? Je li to München, Nürnberg, Berlin, Stuttgart, Würzburg. Nakon toga vidjeti koja je obrazovna ustanova u tom gradu i između kojih studija možete birati. U Münchenu primjerice možete birati za medicinu između dva sveučilišta TUM (Technische Universität München) i LMU (Ludwig-Maximilian Universität), dok ekonomiju možete na tim sveučilištima i također visokim školama kao što je Hochschule München. Fakulteta je jako puno i na prvu izgleda dosta komplicirano, ali bitno je početi od vrha. Što znači prvo odredite – Što želite studirati?

Postoje osnovni uvjeti i dokumenti koji vam trebaju za prijavu i ostvarivanje prava upisa na fakultet (Zulassung), a to su:

  • Potvrdu o položenoj državnoj maturi – original i ovjerena kopija prevedena na Njemački jezik ukoliko dolazite na studij iz druge države. Pojedine škole uzimaju i prevedeno na engleskom. Bitno je provjeriti vrijedi li Vaša diploma za direktan upis ili morate polagat prijemni ispit ili odslušati godinu dana razlike (Studienkolleg)

  • Baza podataka u kojoj ćete vidjeti kako je vaša diploma vrednovana je - Deutsche Akademischer Austauschdienst - https://www.daad.de/de/

  • Svjedodžbe od srednje škole – također ovjerene i prevedena

  • Životopis i motivacijsko pismo (ovisi o fakultetu)

  • Potvrda o jeziku bilo njemačkom ili engleskom

Što se tiče jezika, sve ovisi koji jezik zahtjeva smjer koji ćete studirati. Razlika je također govorimo li o preddiplomskom, državnom ispitnu, diplomskom ili doktoratu. Postoje smjerovi gdje je moguće studirati i sa razinom B2, dok je kod nekih potrebna razina  C2  iz Njemačkoga ili pak dokaz da ste pohađali školu na njemačkom govornom području 2 godine.

Potvrde o znanju Njemačkog jezika mogu se dobiti različite:

  • DSH – das Zeugnis der Deutschen Sprachprüfungen für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber

  • TestDaF – Test Deutsch als Fremdsprache

  • Goethe Zertifikat – zertifikat koji je priznat u cijelom svijetu i možete dosegnuti od nivoa A1 (osnovno služenje jezikom), C2 (kompetentno služenje jezikom)

  • DSD - Deutsche Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz

  • Svi koji su završili srednju školu na njemačkom jeziku, trebaju potvrdu o školovanju i ne trebaju polagati gore navedene certifikate

Potvrde za engleski jezik

  • Test of english as a foreign language (TOEFL)

  • International english language testing system (IELTS)

  • Cambridge main suite of english examinations

Potvrda o zdravstvenom osiguranju u njemačkoj – kako je zdravstveno osiguranje u njemačkoj obavezno, bez ove potvrde ne možete se upisati na fakultet. Što znači bez obzira na to iz koje zemlje dolazite prilikom upisa na fakultet morate imati potvrdu bilo da ste osigurani ili oslobođeni. Možete birati između nešto manje od 100 državnih zdravstvenih osiguranja, a najpoznatije su TK, Barmer, AOK, DAK etc. Zdravstveno osiguranje je za studente u njemačkoj do 30 godine između 112,22€ i 125,21€  mjesečno i skida se sa bankovnog računa. Potvrdu se treba predati najkasnije prilikom imatrikulacije (Immatrikulation). Također, studenti mlađi od 25 godina mogu pod određenim uvjetima biti besplatno osigurani kroz obiteljsko osiguranje.

Jako bitna stvar za znati je:

Prijave za fakultete su najčešće online, dok se dokumenti moraju poštom poslati neposredno nakon online prijave. Svaki fakultet, a i smjer ima svoje rokove. Postoji također razlika između prijave preddiplomskog i diplomskog studija. Postoje smjerovi koji se mogu upisati samo u zimskom semestru (Wintersemester), dok se neke može upisati također i u ljetnom semestru (Sommersemester).

Kao zaključak – studiranje u njemačkoj je svakako moguće, samo je bitno pravovremeno se informirati. Skoro sve informacije su on-line i stranice od fakulteta su dvojezične. Svakome tko se odluči - pripremite se na birokraciju i masu papira koje se treba predati i ispuniti. Do informacija ćete doći samo ako se ciljano pitate kod fakulteta ili ustanove na kojoj se želite dalje obrazovati. Na koncu, kada dobijete odgovor od ustanove na koju ste se prijavili – počinje prava pustolovina.


Previous
Previous

Priznavanje vozacke dozvole u Njemačkoj

Next
Next

Stranice za pronalaženje stanova