Bitno za znati prilikom pronalaska stana u Njemačkoj!

U Njemačkoj postoji velika ponuda visokokvalitetnih stanova u najam, ali i visoka potražnja - posebno u velikim gradovima. Objasnit ćemo vam kako pronaći stan i dati savjete o tome što trebate uzeti u obzir prije i nakon useljenja.

Prvi smještaj

Za prve tjedne, dok ne pronađete stan u Njemačkoj, postoje različite opcije; na primjer, namješteni apartman ili hostel. Može vam poslužiti dok ne pronađete vlastiti smještaj.

Traženje stana

Ponude za stanove i kuće možete pronaći na poznatim internetskim platformama za nekretnine, na kojima se sada nudi većina dostupnih stanova i kuća. Ponude također možete pronaći i u lokalnim dnevnim novinama. Internetske stranice za pronalazak stanova biti će navedene u posebnom članku.

Ponuda i potražnja u Njemačkoj jako ovisi o regiji. Dok se u ruralnim područjima često brzo nalazi ponuda, vlasnici u većim gradovima obično biraju između više zainteresiranih stranaka. Posebno u velikim gradovima i njihovoj okolici, potraga za stanom ili kućom može biti malo vremenski i financijski zahtjevnija. Na vrijeme se informirajte o tržištu nekretnina u gradu ili regiji u kojoj ćete živjeti.

Stanovi s cimerima (WG)

Stan s cimerima (WG) prava je alternativa za sve ljude koji cijene živahni suživot i žele uštedjeti novac na najmu. Posebno u većim gradovima postoji mnogo takvih WG-ova. U WG-u obično svatko ima vlastitu privatnu sobu; kuhinja i kupaonica dijele se stanarima WG-a.

Studenti često pronalaze sobe u WG-ovima putem oglasnih ploča na sveučilištu ili na internetskim stranicama studentskih službi svojeg sveučilišta. Njemačka akademska služba za razmjenu (DAAD) također nudi mnogo savjeta za traženje stana.

Na internetskim tražilicama WG-a možete tražiti sobu u svom gradu ili sami objaviti potražnju.

Najamnine

Najamnina nekretnine ovisi o površini stana, lokaciji, godini izgradnje i stanju, kao i o sadržajima u zgradi (npr. s dizalom, uslugama domara ili garažnim mjestom). U velikim gradovima poput Münchena, Frankfurta ili Stuttgarta najamnine su posebno visoke. Osim samih gradova, i okolna područja su skupa, odnosno regija izravno uz veliki grad.

Kada razmatrate konkretan stan, svakako obratite pažnju na to je li cijena "hladna" ili "topla". Više o tome pročitajte u dijelu "Ugovor o najmu".

Ugovor o najmu

Ugovori o najmu u Njemačkoj moraju se sklopiti pismeno. Obično ugovor o najmu uključuje "hladnu" najamninu, odnosno najamninu za korištenje prostora. Topla najamnina uključuje i režije, poput vode, grijanja, odvoza smeća, usluga domara.

Struju i plin obično trebate posebno prijaviti i obično nisu uključeni u toplu najamninu. U ugovoru o najmu detaljno je navedeno koje su troškovi dio režija. Toplu najamninu morate mjesečno uplaćivati ​​vlasniku. Radi sigurnosti, pitajte vlasnika što osim najamnine još morate platiti.

Također, vlasnik vam može prilikom potpisivanja ugovora tražiti jamčevinu u iznosu do tri hladne najamnine. Ovaj iznos dobit ćete natrag kada se iselite, osim ako na primjer niste nešto oštetili u stanu ili niste platili najamninu. Kauciju za stan UVIJEK uplatite na račun, tek kada vidite stan i kada potpišete ugovor. Prevare su česte. Pročitajte naš tekst o najčešćim prevarama prilikom iznajmljivanja stana. 

Useljenje

Svaka osoba koja živi u Njemačkoj mora biti prijavljena. Najkasnije dva tjedna nakon useljenja to trebate učiniti u općini, odnosno u uredima gradskih vlasti. Za to trebate valjanu osobnu iskaznicu. Kod najma stana također morate priložiti ispunjeni obrazac potvrde od stanodavca. To je dokument u kojem stanodavac potvrđuje kada i gdje se useljavate. Obrazac i adresa nadležnog ureda za prijavu stanovnika obično se nalaze na web stranici grada u koji se useljavate.

Prijavite se kod dobavljača energije i vode: Ako struja, topla voda ili plin za grijanje nisu uključeni u najamnine, morate sami pronaći dobavljača i sklopiti ugovor s njim.

Prijavite se za telefon, internet i (kabelsku) televiziju: U Njemačkoj postoji nekoliko pružatelja usluga. Usporedba se isplati - online portali vam mogu pomoći.

Savjet: Postavljanje telefonske, TV i internetske veze može potrajati nekoliko tjedana. Ako je moguće, najbolje je kontaktirati pružatelja usluga prije useljenja.

Televizijska pristojba: U Njemačkoj ste obavezni plaćati pristojbu (oko 18 eura mjesečno) za radio, televiziju i internet javno-pravnoj službi ARD, ZDF i Deutschlandradio, koja se obračunava po stanu, neovisno o broju osoba.


Previous
Previous

Razlika između Kaltmiete i Warmmiete?

Next
Next

Dovođenje dece u Nemačku (spajanje porodice)