Viza za stručno osposobljavanje

Da li ste zainteresovani za završavanje stručnog osposobljavanja u Nemačkoj? Postoji poseban postupak apliciranja za ovu vrstu vize.

Stručno osposobljavanje u Nemačkoj otvara mnoga vrata i najbolji je način da se pripremite za svet rada u Nemačkoj. Postoje dve opcije: možete završiti stručno obrazovanje u školi ili u preduzeću. U oba slučaja, možda će vam biti potrebna viza prema Odeljku 16a Zakona o boravku (AufenthG).

Koji su zahtevi za vizu za stručno osposobljavanje?

  • Specifično mesto za obuku u Nemačkoj: Možete pružiti dokaz da imate mesto za stručno osposobljavanje u preduzeću ili školi u Nemačkoj.

  • Dokaz o jezičkim veštinama: Imate jezičke veštine potrebne za kvalifikovano stručno osposobljavanje. Obično je potrebno znanje nemačkog na nivou B1. Ovo važi ako obrazovna ustanova još nije testirala vaše jezičke veštine ili ako niste završili pripremni kurs nemačkog jezika.

  • Sposobnost pokrivanja troškova života: Morate biti u mogućnosti da pokrijete svoje životne troškove tokom celog boravka. Generalno, to znači da morate moći da dokažete da imate najmanje 903 evra mesečno (od 2024. godine). Ako planirate da pratite stručno obrazovanje u školi, možete dokazati svoju sposobnost pokrivanja životnih troškova otvaranjem blokiranog bankovnog računa ili podnošenjem deklaracije obaveze. U slučaju stručnog obrazovanja u preduzeću, dobićete naknadu koja takođe može poslužiti kao dokaz. Ako vaša buduća naknada za stručno obrazovanje nije dovoljna, možete nadoknaditi razliku pokazujući da imate ili blokirani bankovni račun ili deklaraciju obaveze.

U slučaju stručnog obrazovanja u preduzeću, deo postupka za vizu može podrazumevati dobijanje odobrenja Savezne agencije za zapošljavanje (BA), koja procenjuje, na primer, da li ćete biti zaposleni pod istim uslovima kao i nemački đaci. Ovo je interni postupak agencije koji ne zahteva nikakve radnje sa vaše strane.

Kakve mogućnosti nudi viza za stručno osposobljavanje?

Za završavanje stručnog obrazovanja u školi ili u preduzeću, biće vam izdata odgovarajuća boravišna dozvola za trajanje programa stručnog obrazovanja. Kvalifikovani programi stručnog obrazovanja u Nemačkoj obično traju najmanje dve godine.

Sa boravišnom dozvolom za stručno osposobljavanje, možete obavljati drugi posao do 20 sati nedeljno ako je nezavistan od vašeg stručnog obrazovanja.

Ako ste na stručnom obrazovanju u preduzeću, vaša boravišna dozvola vam omogućava da pohađate pripremni kurs nemačkog jezika u Nemačkoj (Odeljak 16a (1), rečenica 4 Zakona o boravku [AufenthG]). To može biti vladin finansirani vokacijski jezički kurs ili drugi jezički kurs specifično dizajniran za pripremu za stručno obrazovanje.

Nakon što uspešno završite svoje stručno obrazovanje, možete ostati u Nemačkoj do 12 meseci kako biste pronašli kvalifikovan posao. Za to vam je potrebna boravišna dozvola za traženje posla prema Odeljku 20 (3) br. 3 Zakona o boravku (AufenthG). Ovu boravišnu dozvolu možete aplicirati kod nadležne strane institucije.

Da biste pokrili svoje troškove života dok tražite posao u Nemačkoj, imate pravo da obavljate bilo koji oblik zaposlenja. Kada pronađete kvalifikovan posao, možete aplicirati za boravišnu dozvolu za kvalifikovan posao bez napuštanja Nemačke.

Ako ste zaposleni kao medicinski tehničar nakon završetka stručnog obrazovanja u zdravstvenoj ili negovateljskoj struci, dobićete boravišnu dozvolu za drugo zaposlenje prema Odeljku 19c (1) Zakona o boravku (AufenthG) u vezi sa Odeljkom 22a Uredbe o zapošljavanju stranaca (BeschV).

Ako ste uspešno završili stručno obrazovanje u Nemačkoj i radili u ovoj zemlji dve godine, možete dobiti dozvolu za stalni boravak (Odeljak 18c (1), rečenica 2 Zakona o boravku [AufenthG]) ako ispunjavate dodatne uslove za ovu dozvolu.

Previous
Previous

Karta Šansi - uslovi za dobijanje, sistem bodovanja, kako i gde aplicirati?

Next
Next

Viza za stručnjake sa profesionalnim iskustvom