Checklista za odlazak iz Njemačke

Bez obzira jeste li pronašli novi posao u drugoj zemlji, vraćate se kući da budete s obitelji ili krećete u novu avanturu, prije ili kasnije može doći vrijeme kada odlučite napustiti Njemačku.

Međutim napuštanje zemlje nije tako jednostavno. Administracije i birokracija kroz koju ste morali proći pri dolasku slijedi Vas i pri napuštanju Njemačke. Evo korisne checkliste kroz koju možete proći.

Valja imati na umu da su otkazni rokovi ugovora u Njemačkoj obično tri mjeseca - pa biste trebali početi pripremati svoj odlazak mnogo unaprijed.

Obavijestite svog stanodavca

Ovo bi obično trebalo biti prvo što ćete napraviti. Najamnici su dobro zaštićeni njemačkim zakonom, pa ne biste trebali imati problema s raskidom ugovora o najmu, ali obično se traži da svom stanodavcu date tromjesečnu obavijest, pismeno, osim ako je u vašem ugovoru o najmu naveden kraći otkazni rok.

Ako ste živjeli pod ugovorom na određeno ili u kratkoročnom najmu, primjenjivat će se različiti uvjeti. Ako niste sigurni, provjerite svoj ugovor.

Raskinite ugovor za mobilni telefon

Ovisno o vrsti ugovora koji ste sklopili prilikom prijave kod svog pružatelja mobilnih usluga, ovo može biti jedna od najtežih vrsta plaćanja iz kojih izaći. Ako je to jednostavan model "plati koliko potrošiš", možete završiti stvari samo s jednostavnim pismom svom pružatelju usluge, ili čak nekoliko klikova na internetu.

Ako ste sklopili mjesečni ugovor, stvari mogu postati malo složenije. Njemački mobilni telefonski ugovori obično traju 24 mjeseca. U ovom slučaju, vaš pružatelj ima pravo tražiti od vas da plaćate sve do zadnjeg mjeseca. Ako je, vaš prethodni ugovor istekao i automatski obnovljen (tj. niste sklopili novi ugovor), imate samo mjesec dana otkaznog roka. 

Otkažite ugovore za struju

Treba biti prilično jednostavno otkazati njemačke komunalne usluge poput energije i vode. Pošaljite pismenu obavijest da napuštate zemlju svakom od svojih dobavljača. Ako vaš stanodavac još nije pronašao novog stanara za stan, možda će vas tražiti dokaz da više niste stanar. Možete im pokazati kopiju vašeg Abmeldebescheinigung-a (vidi dolje), odnosno podvrde o odjavi iz države. 

Raskinite svoja osiguranja

Pomislili biste da bi selidba u inozemstvo bila opravdan razlog za otkazivanje osiguranja sklopljenih u Njemačkoj - razmislite ponovno! Većinom vremena, morat ćete slijediti standardnu klauzulu o raskidu ugovora, koja je obično tri mjeseca prije obnove ugovora. Pažljivo proučite dokumentaciju svoje police kako biste provjerili kada točno trebate raskinuti svoje osiguranje od odgovornosti, osiguranje kućnog inventara, pravno osiguranje, osiguranje od krađe bicikla i sl. Svakako se javite ili financijskom savjetniku koji Vas je podržao ili direktno osiguranju kod kojega imate sklopljene ugovore.

Otkažite članstvo u teretani

Odlazak iz zemlje ne oslobađa vas automatski od plaćanja članstva u teretani! Pokušajte lijepo razgovarati s osobljem teretane, ili možda možete pronaći nekoga tko je voljan preuzeti vaše uvjete ugovora.

Otkažite ugovore za internet i telefon

Ovdje možete koristiti svoj odlazak u inozemstvo kao legitimno opravdanje koje vam daje izvanredno pravo na raskid - samo im morate dati tromjesečnu obavijest. Pišite svojem pružatelju internetskih usluga, pružatelju fiksne telefonske linije i pružatelju kablovske televizije kako biste im javili da napuštate zemlju. Možda ćete biti opterećeni jednokratnom naknadom za raskid.

Otkažite zdravstveno osiguranje

Ovisno o tome imate li državno ili privatno zdravstveno osiguranje, postoje dvije mogućnosti. Za osiguranike državnog zdravstvenog osiguranja, kopija vaše potvrde o odjavi iz države obično je dovoljna kao dokaz da više ne trebate zdravstveno osiguranje.

Za privatne osiguravatelje, to može biti složenije, pogotovo ako ostajete unutar EU-a. Bilo je slučajeva u kojima su privatni osiguratelji odbili raskinuti policu bez neke vrste dokaza da trajno napuštate Njemačku (za što odjavljivanje očito nije dovoljno). Ako naiđete na bilo kakav problem, svakako je vrijedno potražiti profesionalni savjet od odvjetnika.

Razgovarajte s Deutsche Rentenversicherungom (Njemačkim državnim mirovinskim fondom)

Ako ste radili u Njemačkoj i doprinosili mirovinskom osiguranjem od svoje plaće, steći ćete pravo na mirovinske beneficije. 

Prije nego što napustite Njemačku, stoga je dobra ideja razgovarati s nekim iz Deutsche Rentenversicherung-a (Njemačkog saveznog mirovinskog fonda), kako biste saznali kakve imate potraživanja u vezi s povratom svojih doprinosa (ako se selite izvan EU-a) ili isplatom mirovine kada se umirovite.

Uzmite u obzir kako stječete pravo na Njemačku državnu mirovinu tek nakon punih 5 godina doprinosa.

Odjavite se (Abmeldung)

Kao što ste bili obvezni registrirati se kad ste prvi put stigli u Njemačku, sada morate obavijestiti vlasti da odlazite. Iako se možete odjaviti iz inozemstva, općenito je najlakše to učiniti prije nego što napustite zemlju, jer kada se odjavite, primate svoju potvrdu o odjavi (Abmeldebescheinigung), koji ćete trebati za otkazivanje mnogih vaših postojećih ugovora u Njemačkoj.

Većina gradskih ureda (Rathaus, Kreisverwaltungsreferat) omogućit će vam odjavu do tri do četiri tjedna prije vašeg planiranog datuma odlaska, ili do 14 dana nakon što ste otišli. Obično je to jednostavno, nakon što ispunite online obrazac , pošaljite ga svom lokalnom Bürgeramtu poštom ili ga osobno predajte.

Preusmjerite svoju poštu

Usluga preusmjeravanja (Nachsende) od Deutsche Post automatski će preusmjeriti sva vaša pisma na vašu novu adresu do 24 mjeseca. Cijene počinju od oko 23,90 eura za šest mjeseci, iako ako se pisma preusmjeravaju u inozemstvo, vaša lokalna poštanska služba može primijeniti dodatne troškove. 

Prestanite plaćati Rundfunkbeitrag

Odlaskom prestajete plaćati televizijski porez. Selidba u inozemstvo smatra se dovoljnim razlogom za prestanak plaćanja Rundfunkbeitrag-a. Samo im trebate poslati pismo s kopijom svojeg odjavljivanja.

Iselite se iz svog stana

Prilikom selidbe, trebati ćete obaviti formalnu predaju sa svojim stanodavcem, tijekom koje obje strane potpisuju završne očitanja brojila i provjeravaju stanje stana prije nego što vratite ključeve. Ako je vaš stan bio namješten, bit će i  provjera inventara, i ako je bilo što razbijeno ili oštećeno, možete očekivati da ćete morati platiti iz svog pologa.

Zatvorite svoj bankovni račun

Najbolje je ostaviti svoj bankovni račun otvorenim samo nekoliko dana prije nego što napustite Njemačku, kako bi omogućili da se svi konačni trajni nalozi plate.

Kada dođe vrijeme, zatvaranje vašeg bankovnog računa je relativno jednostavno i može se obaviti osobno tog dana (ili online ako imate digitalnu banku). Vaša banka će isplatiti ili prenijeti vaš zadnji saldo i odrezati vašu karticu na licu mjesta.

Odjava iz Njemačke

Njemački zakon o prebivalištu je strog i morate se odjaviti sa stare adrese u zakonskom roku.

Prema njemačkom "zakonu o registraciji", morate se odjaviti između 7 dana prije i, najkasnije, 14 dana nakon što napustite zemlju. Ako zaboravite odjaviti se i prođe 14 dana nakon vašeg službenog datuma iseljenja, potencijalno možete dobiti kaznu; međutim, ovo nije vrlo uobičajeno. Ako odete osobno u ured potvrdu o odjavi ćete dobiti odmah, a ako napravite to online, trajanje ovisi od institucije do insitucije. 

Posljedice ako se ne odjavite pravovremeno: 

  • Možete biti kažnjeni do 500 eura,

  • Možda ćete morati plaćati poreze Njemačkoj na svoj prihod iz inozemstva,

  • Ne možete registrirati vozilo na svoje ime i voziti ga s njemačkim registarskim oznakama. Službena registracija vozila na vaše ime vezana je uz njemačko prebivalište.

  • Vaš bankovni račun može biti blokiran ili oduzet,

  • Morat ćete nastaviti plaćati zdravstveno osiguranje. 

  • Ako ne odjavite svoju djecu iz škole na pravilan način, mogu doći po vas usluge dječje skrbi,

  • Morat ćete nastaviti plaćati naknadu za vrtić ako ne otkažete svoj ugovor,

  • Ako propustite otkazati njemačke dječje naknade (Kindergeld) i nastavite primati isplate, činite prevaru koja je zakonom kažnjiva morat će se platiti ugovore pretplate ako nisu otkazani,

  • Morat ćete nastaviti plaćati svog dobavljača električne energije

Preseljenje s obitelji

Ako želite uspješno preseliti, posvetite dovoljno vremena i proučite sve relevantne teme. Kada se selite s obitelji, trebali biste se informirati o zemlju u koju se selite i što trebate učiniti prije selidbe. Selidba s djecom je svakako kompleksnija. 

Škola

U Njemačkoj je škola obvezna za svu djecu između 6. i 18. godine. Vaša djeca moraju ići u školu u okrugu u kojem prijavite svoje prebivalište. Obavezno školovanje prestaje kada odjavite prebivalište i preselite se u inozemstvo. Djeca se mogu osloboditi obveznog školovanja tek nakon što su odjavljena i žive u inozemstvu.

Često kruže glasine da je samo odjavljivanje u matičnom uredu dovoljno da biste izbjegli obvezno školovanje. No, škola često zahtijeva dokaz o prijavi u novoj školi ili čak pozivaju ured za mladež. (Jugendamt)

Nije potrebno obavijestiti svoju staru školu o novoj školi ili novoj adresi sve dok ne napustite Njemačku i odjavite se kao cijela obitelj. Prema njemačkom građanskom zakoniku, maloljetnici dijele prebivalište svojih roditelja. Ako roditelj koji ima skrbništvo, a nije razdvojen, ostaje u Njemačkoj s identičnom adresom prebivališta, domom i stalnim boravištem, ovu situaciju morate razjasniti s nadležnim obrazovnim tijelom.

Vrtić

Većina ugovora s vrtićima uključuje određeni otkazni rok. To sprječava roditelje da daju otkaz neposredno prije godišnjih zatvaranja. Međutim, prema njemačkom građanskom zakoniku, možda je moguće otkazati vaš ugovor o vrtiću iz izvanrednog razloga. Da biste bez raskinuli ugovor sa svojim centrom za dječju skrb, trebali biste objasniti zašto nastavak ugovora nije razuman.

Najbolje je pregledati svoj ugovor i odrediti koliko dugo traje vaš rok otkazivanja. Kada napuštate zemlju sa svojom obitelji, trebali biste si uzeti dovoljno vremena za planiranje selidbe u svakom slučaju. Selidba u inozemstvo sa cijelom obitelji obično je važan razlog za otkazivanje vašeg ugovora o vrtiću. Možete priložiti dokaz o odlasku vaše obitelji s potvrdom o odjavi. Pošaljite svoje potvrdu o odjavi čim ju dobijte.

Dječji dodatak (Kindergeld)

Pravo na njemačke dječje naknade istječe pri odseljenju iz Njemačke. Prije napuštanja zemlje, korisnik mora priložiti odjavu kod nadležnog ureda za obiteljske naknade. (Familienkasse)

Odjava s matične adrese u matičnom uredu nije dovoljna

Svatko tko živi u zemlji izvan Europe i svjesno nastavlja primati dječje naknade počinje kazneno djelo utaje poreza. Ako to u nekom trenutku postane poznato uredu za obiteljske naknade (na primjer, uspoređivanjem podataka s matičnim uredom) može se pokrenuti kazneni postupak protiv Vas.

Prijava u porezni ured za obitelji može spriječiti kazneni postupak (tzv. prijava oslobođena kazne). Međutim, treba biti oprezan kod samoprijave jer nepotpune ili kašnjenje samoprijave ne oslobađaju od kazne. Nakon dobrovoljne prijave, nepravilno primljeni iznos (od odseljenja) mora se vratiti u obiteljski fond. Također, Ured za obiteljske naknade može naplatiti kamate na zadržani iznos od 6% godišnje.

U nekim slučajevima, ako imate njemačko državljanstvo, možete i dalje primati Kindergeld iako više ne živite u Njemačkoj.

Rodiljne naknade  (Elterngeld)

Ako napustite Njemačku, ne biste samo trebali otkazati dječju naknadu, već i rodiljnu naknadu. Prilično je jednostavno otkazati rodiljnu naknadu. U većini slučajeva možete nazvati obiteljski fond (Familienkasse) koji je odgovoran za vas i reći im da se isplate trebaju zaustaviti, pružajući broj vašeg akta i osobne podatke kao dokaz da ste to vi. Ako želite riješiti stvar poštom, možete napisati pismo u kojem opisujete svoju situaciju i zatražiti da se isplate zaustave. Ponekad morate priložiti određene dokumente kao potvrdu o odjavi.