Povrat poreza u Njemačkoj

Što zapravo znači porezna prijava?

Kao porezni obveznik, moraš prikazati svoje prihode. Na temelju toga, porezna služba izračunava koliko poreza moraš platiti. Ako si zaposlenik bez dodatnih prihoda (npr. kapitalni dohoci, najam itd.), to se događa automatski. Još više, tvoj poslodavac svaki mjesec čak odvaja dio tvog prihoda poreznoj službi. Običnoto bude veći iznos, jer porezna služba nije zainteresirana za tvoje odbitne troškove. Tu na snagu stupa porezna prijava. To je ništa drugo nego tvoj osobni obračun s poreznom službom - i time tvoja prilika da vratiš dio novca. U poreznoj prijavi navodiš sve prihode i osobne podatke (iz potvrde svog poslodavca) i sve odbitne troškove. Neke oslobađajuće iznose i paušale porezna služba automatski priznaje čim podneseš poreznu prijavu. Ali ako imaš više ili posebne troškove (npr. troškove za prijavu, obrazovanje i usavršavanje, mjesečnu kartu za vlak itd.), moraš dokazati te troškove. Zato je važno čuvati račune i potvrde tijekom godine.

Tko bi trebao podnijeti poreznu prijavu? 

U osnovi postoje dvije skupine poreznih obveznika: oni koji moraju podnijeti poreznu prijavu (obvezno obračunavanje); i oni od kojih porezna služba ne zahtijeva poreznu prijavu, ali je mogu podnijeti (zahtjevno obračunavanje).

Ako pripadaš drugoj skupini (obično prije svega zaposlenici koji nisu zatražili porezne odbitke ili oslobađajuće iznose od porezne službe), imaš izbor: ili odustaješ od podnošenja porezne prijave - i svojih novaca - ili ulažeš malo vremena i tražiš povrat novca od porezne službe. Istraživanja Saveza poreznih obveznika (BdSt) pokazuju da 9 od 10 poreznih obveznika koji nisu obvezni podnijeti poreznu prijavu dobivaju povrat novca - i to u prosjeku oko 1.000 eura. Razlog je jednostavan: Paušalni porezni znakovi plaće, prema kojima tvoj poslodavac mjesečno odvaja dio tvoje plaće poreznoj službi, dizajnirani su tako da porezna služba dobije barem toliko novca koliko joj pripada. Drugim riječima: sa zahtjevnim obračunom nikada nećeš biti u opasnosti da moraš platiti poreze! Možeš samo dobiti. Zato bi posebno oni koji nisu prisiljeni na to poreznom službom trebali podnijeti poreznu prijavu.

Mogu li greške u poreznoj prijavi imati posljedice za mene?

Pogriješiti je ljudski i greške se mogu dogoditi. U pravilu, pogreške i zablude nemaju negativnih posljedica. Stoga, kao pošteni porezni obveznik, ne moraš se bojati podnošenja porezne prijave. To posebno vrijedi ako koristiš softver za poreznu prijavu poput smartsteuer-a. Softver ti pomaže izbjeći greške. I porezni savjetnik može ti pomoći pri prijavi poreza. Ako "zaboraviš" prihode ili "podešavaš" troškove (npr. s fiktivnim računima), tada će taj "propust" imati posljedice ako ga porezna služba otkrije. Međutim, ako samo napraviš greške koje se mogu dogoditi laiku (npr. formalne greške, ali i podnošenje troškova koji zapravo nisu odbitni itd.), porezna služba će ih ispraviti, ali neće ih kazniti. Drugim riječima: Ne moraš se bojati kazne. Tko ostane pri istini i svoje tumačenje (na primjer, zašto smatra da može odbiti te troškove) pisano prijavi poreznoj službi, ne mora se bojati kazne, čak i ako troškovi nisu odbitni. Provjera toga i, ako je potrebno, ispravak je zadatak porezne službe.

Koje podatke/račune moram prikupiti? 

Tko već tijekom godine skuplja i sortira račune i potvrde, štedi vrijeme kod podnošenja porezne prijave. Općenito, posebno su odbitni sljedeći troškovi za zaposlenike:

  • Troškovi reklamiranja. Svi troškovi u vezi s oporezivim prihodima (plaća, prihodi od najma, honorari za samostalni rad itd.) odbitni su kao troškovi reklamiranja. To se isplati posebno ako je ukupni iznos troškova u godini veći od paušalnog iznosa troškova reklamiranja

  • Posebni troškovi. Crkveni porez, donacije i premije osiguranja (bez osiguranja imovine) ili plaćanja alimentacije su posebni troškovi. Također za ove troškove trebaš skupljati račune i koristiti ih u poreznoj prijavi.

  • Troškovi bolesti. Doplate za lijekove, stomatološki materijal, naočale ili boravak u kuri kao neobični teret odbitni su. Međutim, porezna služba ovdje utvrđuje "prihvatljivo vlastito opterećenje", koje se temelji na visini tvojih prihoda. Drugim riječima: Oni koji dobro zarađuju često ostanu bez toga.

  • Odbitna porezna olakšica. I usluge obrtnika i usluge u kućanstvu (vrtlari, njegovatelji, pomoćnici u kući ili čistači prozora) možeš odbiti porezno. Uvjet: Morao si primiti račun i platiti ga. Ništa od toga ne moraš nužno podnijeti uz poreznu prijavu - ali možeš ih predočiti na zahtjev. 

Koje formulare moram ispuniti i tko mi može u tome pomoći?

Prvo loše vijesti: Samo u području poreza na dohodak postoji više od desetak različitih poreznih obrazaca. Dobra vijest: Većinu njih možeš zanemariti. Obavezno za sve je samo glavni obrazac (pokrovni obrazac za poreznu prijavu). Za zaposlenike je još potrebna priložna N - to je to.

I može biti još jednostavnije: Ako ne možeš odbiti posebne troškove i ako ti je važno samo paušalne i oslobađajuće iznose koje porezna služba dodjeljuje automatski i bez dokaza, tada je dovoljna tzv. "pojednostavljena porezna prijava". Ovaj obrazac obuhvaća samo dvije stranice - i sigurno je najkraći put do povrata poreza. Elegantan pregled svih poreznih obrazaca možeš pronaći pod porezni obrasci za porez na dohodak.

Koliko dugo traje obrada povrata poreza kod porezne uprave? 

To ovisi o tome kada porezna prijava stigne u poreznu službu i postoje li upiti. Trajanje obrade (odnosno vrijeme dok porezna odluka i novac ne stignu kod tebe) obično iznosi između dva i šest tjedana. U osnovi vrijedi: što prije podneseš poreznu prijavu i što pažljivije je ispuniš (sortiranje računa itd.), to je kraće vrijeme obrade.

Kako provjeravam poreznu odluku? 

Porezna prijava je poslana, a jednog dana porezni odluka je u sandučiću. Sada ne bi trebao samo biti sretan zbog povrata novca, već i pažljivo pregledati poreznu odluku. Razlog: Savez poreznih obveznika izračunao je da je otprilike svaka peta porezna odluka netočna.

U osnovi vrijedi: Porezne odluke nisu uklesane u kamen. Kako i porezna služba čini greške - sadržajne, ali i formalne - trebao bi pažljivo pročitati poreznu odluku, provjeriti podatke i po potrebi ih ispraviti. Kod sadržajno spornih odluka obično trebaš podnijeti prigovor na poreznu odluku. Pogreške u brojevima, računskim greškama ili pogrešnim osobnim podacima ili podacima o tvojim poreznim znakovima plaće obično se mogu relativno jednostavno ispraviti podnošenjem zahtjeva za ispravak. Sljedeća lista provjerava uobičajene izvore pogrešaka i daje savjete za pravilan postupak s poreznom odlukom.

Provjeri sve opće osobne podatke (posebno bankovni račun i porezne znakove plaće). Sadrži li sve olakšice (npr. za djecu)? Je li porezni službenik ispravno izračunao "ukupni iznos prihoda" (suma svih prihoda minus troškovi reklamiranja)? Je li službenik pravilno zbrojio troškove reklamiranja (i njihove moguće druge odbitne troškove)? Je li porezna služba priznala moguće izvanredne troškove (npr. troškove bolesti) u traženom iznosu? Ako ne, pogledaj obrazloženje. Usporedi ga po potrebi s računima i/ili poreznim odlukama iz prethodnih godina (Savjet: uvijek napravite kopije računa i sačuvajte stare porezne odluke!). Ako si drugačijeg mišljenja od porezne službe, uvijek možeš uložiti prigovor na poreznu odluku.


Previous
Previous

Polaganje vozačkog ispita u Njemačkoj

Next
Next

Oduzimanje vozačke dozvole