Kleingewerbe i porezi

Ukoliko se želite baviti poduzetništvom najjednostavniji način je da to napravite otvaranjem Kleingewerbe u početku. Troškovi su jako mali, kao i porezi, a u bilo kojem trenutku ga možete zatvoriti.

Kleinsunternehmerregelung olakšava početak samostalnog poslovanja jer je administrativni teret nizak i možete uštedjeti puno vremena i novca. Na primjer, mali poduzetnici su oslobođeni plaćanja poreza na dodanu vrijednost ako koriste takozvanu Kleinsunternehmerregelung. Neobračunavanjem poreza na dodanu vrijednost kao mali poduzetnik možete ostvariti gospodarsku prednost ako većinu svoje ponude usmjeravate prema privatnim klijentima. Budući da je cijena često presudna za privatnog klijenta, oslobođeni ste poreza na dodanu vrijednost i možete ponuditi povoljniju cijenu od konkurencije koja je obvezna plaćati porez na dodanu vrijednost, jer vi ne morate dodavati porez na dodanu vrijednost.

Međutim, za to moraju biti ispunjeni važni uvjeti. U prvoj poslovnoj godini prihod ne smije prelaziti 22.000 eura, a u tekućoj godini prihod ne smije prelaziti 50.000 eura.

Još jedna prednost je što mali poduzetnici mogu koristiti pojednostavljeno vođenje poslovnih knjiga. Dakle, kao mali poduzetnik u svom poslovanju ne morate razlikovati bruto i neto iznose.

Uglavnom se isplati koristiti ovu regulaciju barem na početku. Samo iz tog razloga, kako biste provjerili je li samostalna djelatnost prava stvar za vas i donosi li ekonomsku dobit.

Kada je malo poduzeće oslobođeno poreza? 

Malo poduzeće nije automatski oslobođeno poreza. Barem porez na dohodak morate podnijeti i možda platiti kao vlasnik malog poduzeća, ako vaša zarada premašuje 11.604 eura godišnje (osnovni porezni odbitak za 2024.). Ali imate priliku da budete oslobođeni poreza na dobit i poreza na dodanu vrijednost ako su ispunjeni određeni uvjeti. Pogledajmo detaljno koje granice dobiti vrijede i kada trebate platiti koji porez.

Sljedeći porezi mogu biti na vas primijenjeni ako vodite malo poduzeće:

Dohodovni porez (Einkommensteuer): Dobit vašeg malog poduzeća oporezuje se u okviru poreza na dohodak. Osnovni porezni odbitak za 2024. iznosi 11.604 eura za samce, dvostruko za oženjene osobe (23.208 eura). Dakle, ne morate platiti porez na dohodak za godišnji prihod do tih granica, ali morate ipak podnijeti poreznu prijavu.

Porez na dobit od obrta (Gewerbesteuer): Svi poduzetnici su u osnovi obvezni platiti porez na dobit od obrta, osim slobodnjaka i osoba koje se bave poljoprivredom. Trenutno je za porez na dobit od obrta godišnji oslobađajući iznos 24.500 eura.

Porez na plaću (Lohnsteuer): Porez na plaću relevantan je samo ako kao vlasnik malog poduzeća imate zaposlenike.

Porez na dodanu vrijednost (Umsatzsteuer): Mali poduzetnici koji koriste Kleinsunternehmerregelung oslobođeni su plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Za sve ostale poduzetnike ovdje u zemlji porez na dodanu vrijednost se plaća kada se prodaju robe i usluge. Stopa poreza na dodanu vrijednost u Njemačkoj iznosi 19 posto, a snižena stopa 7 posto.

§19 UStG: Pisanje računa kao mali poduzetnik 

Kao mali poduzetnik morate obratiti pažnju na nekoliko stvari prilikom izdavanja računa. Najvažnije: naravno, ne smijete navesti porez na dodanu vrijednost na svojim računima. Također, na računu morate ukazati i na razlog za to. Dovoljno je navesti paragraf: "“Gemäß § 19 UStG wird keine Umsatzsteuer berechnet". Inače, na računu moraju biti isti podaci kao i na bilo kojem drugom službenom računu.

Na kraju, porezne obveze malih poduzetnika su prilično ograničene. Praktično se možete kao mali poduzetnik usredotočiti na sljedeće zadatke:

  • (Digitalno) prikupljanje dokaza o trenutnim prihodima i rashodima

  • Provjeravanje vaših prihoda kako biste se pridržavali granice prihoda malog poduzetnika

  • Utvrđivanje dobiti putem Einnahmenüberschussrechnung (EÜR) i (privatna) porezna prijava za dohodak

  • Godišnja porezna prijava na dodanu vrijednost (ako je potrebno).

  • Što moram predati poreznoj upravi kao mali poduzetnik? 

  • Kao mali poduzetnik morate jednom godišnje podnijeti poreznu prijavu za dohodak s godišnjim izvješćem o porezu na dodanu vrijednost i izvješćem o dobiti i gubicima (EÜR). U nekim slučajevima može biti potrebno podnijeti i izvješće o porezu na dobit od obrta.

Previous
Previous

Dozvola za stalni boravak u EU (Daueraufenthalt-EU)

Next
Next

Kupnja nekretnine u Njemačkoj