Kindergeld - dječji doplatak

Što je Kindergeld? 

Kindergeld osigurava osnovnu skrb djeci od rođenja do najmanje njihovog 18. rođendana. Svake godine roditelji prvo primaju Kindergeld, a porezna uprava zatim automatski provjerava tijekom godišnjeg obračuna poreza je li za roditelje povoljnije koristiti porezne olakšice za djecu ili primati Kindergeld. Kindergeld iznosi 250 eura mjesečno po djetetu. Pravo na Kindergeld imaju njemački državljani koji žive sa svojom djecom u Njemačkoj, strani državljani koji žive u Njemačkoj pod određenim uvjetima, te njemački državljani koji žive u inozemstvu. Jedna osoba može uvijek primiti Kindergeld za jedno dijete. Roditelji mogu odrediti međusobno tko će primati Kindergeld za djecu koja žive u zajedničkom kućanstvu. Ako se ne mogu složiti, tko će dobiti Kindergeld, mogu podnijeti zahtjev sudu za obiteljska pitanja.

Dobitnici dječjeg doplatka su roditelji. To uključuje i usvojitelje. Dječji doplatak mogu primati i pod određenim uvjetima negovatelji i posvojitelji, braća i sestre, te bake i djedovi.

Pod kojim uvjetima strani državljani dobivaju Kindergeld?

Imate državljanstvo zemlje Europske unije (EU), Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske i živite ili radite u Njemačkoj. Ili: Imate državljanstvo jedne od sljedećih država i zaposlenik pod obveznim socijalnim osiguranjem ili primatelj naknade za nezaposlenost ili primatelj naknade za bolovanje: Alžir, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Maroko, Crna Gora, Srbija, Tunis, Turska.

Imate važeću stalnu boravišnu dozvolu (Niederlassungserlaubnis) ili dozvolu za stalni boravak - EU ( Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EU), Plavu kartu (Blaue Karte), ICT kartu (unutar korporacije) - (ICT-Karte (Intra-Corporate Transfer)), Mobilnu ICT kartu (Mobiler-ICT-Karte) ili posjedujete dozvolu boravka (Aufenthaltserlaubnis) koja vam omogućuje rad u Njemačkoj najmanje šest mjeseci. Izuzeci su pojedinačne dozvole boravka koje dodatno zahtijevaju da ste ili zaposleni, koristite roditeljski dopust ili naknadu za nezaposlenost ili boravite zakonito u Njemačkoj već najmanje 15 mjeseci. Pripadate neopozivo priznatim izbjeglicama i osobama s pravom na azil.

Pravo na dječiji doplatak nemaju osobe koje se nalaze u Njemačkoj radi obrazovanja ili usavršavanja. Ako ste tražitelj azila s dozvolom boravka ili se nalazite u Njemačkoj samo na toleranciji.

Određivanje podobnosti (Berechtigten-Bestimmung)

Za jedno dijete uvijek može primiti Kindergeld samo jedna osoba. Roditelji koji nisu stalno razdvojeni mogu međusobno odrediti putem tzv. "Berechtigten-Bestimmung" tko će od njih primati Kindergeld za svoju djecu koja žive u zajedničkom kućanstvu. Na taj način roditelji mogu odabrati osobu koja bi mogla imati pravo na dodatne naknade koje zahtijevaju primanje Kindergelda. Ova mogućnost vrijedi i za biološke i nebiološke roditelje, na primjer ako dijete živi u zajedničkom domaćinstvu majke i očuha ili registriranog životnog partnera. Ovu mogućnost mogu iskoristiti i nisu stalno razdvojeni njegovatelji ili bake i djedovi. Za "Berechtigten-Bestimmung" može se koristiti posebna izjava na kraju zahtjeva za Kindergeld. Tada je dovoljno da drugi roditelj potpiše i suglasan je da se Kindergeld isplaćuje u korist podnositelja zahtjeva. "Berechtigten-Bestimmung" obično vrijedi trajno, ali može se u svakom trenutku povući, pri čemu to ne utječe na razdoblje prije povlačenja. Ako se ne možete dogovoriti tko će dobiti Kindergeld, možete podnijeti zahtjev sudu za obiteljska pitanja kako bi odlučio tko će primiti Kindergeld.

Kako se predaje zahtjev i kako se isplaćuje Kindergeld?

Da biste dobili Kindergeld, morate podnijeti pisani zahtjev. Za to koristite obrazac od Familienskasse. Tamo možete izravno ispuniti zahtjev za Kindergeld online. Zatim samo morate isprintati i potpisati zahtjev. Za novorođenu djecu možete podnijeti zahtjev za Kindergeld putem važećeg ELSTER certifikata i potpuno online. U zahtjevu morate navesti svoj porezni identifikacijski broj i porezni identifikacijski broj vašeg djeteta.

Nadležnost Familienskasse proizlazi iz nadležnosti burze rada (Arbeitsagentur) za vlastito prebivalište.

Link burzu rada i prijavu Kindergelda online: https://www.arbeitsagentur.de/familie-und-kinder 

Vašu nadležnu obiteljsku kasu (Familienskasse) možete naći i online: https://www.kindergeld.org/familienkassen/ 

Familienkasse isplaćuje novac mjesečno: https://www.arbeitsagentur.de/familie-und-kinder/auszahlungstermine 

Kindergeld (dječji doplatak) može se isplatiti unatrag do 6 mjeseci. Uvjet je da ste imali pravo na dječji doplatak, ali vam nije isplaćen – na primjer, jer niste podnijeli zahtjev. Da biste podnijeli zahtjev za unatrag isplatu, navedite u zahtjevu da želite unatrag zatražiti dječji doplatak i od kojeg datuma želite primati dječji doplatak.

Dječji doplatak može se izravno isplatiti djetetu ako je punoljeno i brine se samo o sebi, drugoj osobi ili tijelu (Sozial- und Jugendämter) ako dijete ne živi s primateljem doplatka ili primatelj ne pruža uzdržavanje djetetu. Dječji doplatak se može dobiti za biološku djecu, za posvojenu djecu, za unučad s kojom živite.

Dječji doplatak možete primati dok vaše dijete ne navrši 18 godina. Nakon 18te godine, dječji doplatak se isplaćuje samo uz dodatne uvjete. Do 21. godine možete primati dječji doplatak ako je vaše dijete nezaposleno i prijavljeno kao osoba u potrazi za poslom. Do 25. rođendana možete primati dječji doplatak ako vaše dijete: obrazuje se (uključujući školu i studij), nalazi se u razdoblju prijelaza od četiri mjeseca, u potrazi ste za doškolovavanjem (Ausbildung) ili obavlja priznatu dobrovoljnu službu (Freiwilligendienst).

Ako primate dječji doplatak, dužni ste odmah obavijestiti svoju Familienkasse o svim promjenama koje mogu utjecati na pravo na dječji doplatak. To uključuje, na primjer, sljedeće situacije:

  • Početak zaposlenja u javnom sektoru koji se očekuje da će trajati duže od šest mjeseci, od strane vas ili drugog roditelja.

  • Podnošenje zahtjeva za dječji doplatak kod poslodavca, ako vi ili drugi roditelj radite u javnom sektoru.

  • Početak zaposlenja u inozemstvu od strane vas ili drugog roditelja.

  • Slanje od strane vašeg poslodavca drugog roditelja u inozemstvo.

  • Preseljenje u inozemstvo od strane vas, drugog roditelja ili nekog od vaše djece.

  • Primitak drugih naknada za vaše dijete, poput inozemnih obiteljskih naknada.

  • Razvod ili trajno odvajanje od supružnika ili životnog partnera.

  • Iseljenje vašeg djeteta ili drugog roditelja iz vašeg kućanstva.

  • Smrt vašeg djeteta ili drugog roditelja.

  • Promjena vašeg bankovnog računa.

Ako primate dječji doplatak za dijete starije od 18 godina, također morate obavijestiti nadležno tijelo za obiteljske naknade u sljedećim situacijama:

  • Završetak strukovne ili sveučilišne izobrazbe vašeg djeteta.

  • Promjena, završetak ili prekid školovanja, strukovne izobrazbe ili studija vašeg djeteta.

  • Početak dobrovoljnog vojnog roka vašeg djeteta.

  • Nezaposlenost ili nepronađeni obrazovni program vašeg djeteta.

  • Početak zaposlenja ili početak školovanja, strukovne izobrazbe ili studija vašeg djeteta, ako je prethodno bilo nezaposleno ili čekalo na obrazovanje.

  • Trudnoća vašeg djeteta i početak porodiljnog dopusta.

Važno je prijaviti promjene jer one mogu imati neposredne posljedice na vaše pravo na dječji doplatak. Neprijavljivanje može biti smatrano prekršajem ili čak kaznenim djelom.

Provjera prava na dječji doplatak

Familienkasse redovito provjerava:

  • jesu li uvjeti za dječji doplatak i dalje ispunjeni i

  • je li dječji doplatak ispravno izračunat. Za to vam nadležno tijelo može poslati upitnik, koji morate ispuniti i po potrebi priložiti tražene dokumente. To je zakonska obveza. Čak i nakon što nadležno tijelo provjeri vaše pravo, i dalje ste obvezni obavijestiti ih o svim promjenama.

Ako ste primali dječji doplatak, a niste ispunjavali sve uvjete za to, morat ćete vratiti višak koji ste primili. Nadležno tijelo za obiteljske naknade će od vas zatražiti povrat tog iznosa.


Previous
Previous

Socijalno osiguranje u Njemačkoj

Next
Next

Bruto i neto plaća