Checklista prije poroda

Naći ginekologa: 

Počevši od početka trudnoće, predviđeni su prenatalni pregledi jednom mjesečno. Od 32. tjedna trudnoće, pregledi se obavljaju svaka 2 tjedna. Vaš ginekolog izdat će vam Mutterpass (rodiljni list). U Mutterpassu se dokumentiraju rezultati pregleda.

Savjet: Mutterpass biste trebali nositi sa sobom tijekom cijele trudnoće. Za prvi pregled Vam je potrebna Vaša zdravstvena iskaznica

Nađite primalju (Hebamme): 

Primalja pruža podršku trudnicama i mladim majkama prije i poslije poroda, provodi prenatalne preglede i izdaje Mutterpass. Troškovi su pokriveni zdravstvenim osiguranjem do 8 tjedana nakon poroda, a po potrebi i duže, na primjer, u slučaju problema s dojenjem

Savjet: Počnite što prije tražiti primalju, jer posebno u većim gradovima često nedostaju. 

Hebamme možete naći online prema poštanskom broju, a online stranice imaju i mogućnost biranja Hebamme prema jeziku kojeg ona priča. 

Obavijestite svog poslodavca o trudnoći i predviđenom datumu poroda:

Nakon što obavijestite poslodavca o svojoj trudnoći, primjenjuje se zakonska zaštita trudnica. Zakonska zaštita trudnica pruža posebnu zaštitu radnicama ili ženama u Ausbildungu koje su trudne ili doje. To uključuje zaštitu vašeg zdravlja na radnom mjestu, zaštitu od otkaza, zabranu rada u tjednima prije i poslije poroda (Mutterschutz) te osiguravanje vašeg prihoda. Vaš poslodavac će s vama raspraviti prilagodbe radnih uvjeta tijekom trudnoće ili dojenja u osobnom razgovoru. Ne postoji rok u kojem trebate reći da ste trudni, no Korisno je što ranije obavijestiti svog poslodavca kako bi se mogla poštivati zaštita majki na radnom mjestu. U principu je usmena informacija poslodavcu dovoljna. Potvrda o trudnoći će Vam trebati samo ako je poslodavac zahtijeva, a sve troškove snosi poslodavac.

Posjetiti tečaj za pripremu za porođaj

Tečaj za pripremu za porođaj pomaže roditeljima da se pripreme za dolazak svog djeteta. Naučit ćete sve o metodama porođaja, procesu porođaja i upoznati tehnike disanja i opuštanja. Također ćete dobiti savjete o rodilištima i vremenu nakon poroda. Moguće je započeti s tečajem za pripremu za porođaj od 25. tjedna trudnoće. Preporučljivo je prijaviti se rano, već od 12. tjedna trudnoće, jer neki tečajevi brzo popune svoje kapacitete. Tečajeve nude rodilišta, klinike, udruge za obiteljski rad, zdravstveni centri ili primalje u privatnoj praksi - obično troškove pokriva vaše zdravstveno osiguranje, dijelom i za vašeg partnera.

Tražiti rodilište i prijavite porođaj

Počnite s pretragom što je moguće ranije, jer su dobre ustanove često vrlo popularne, a slobodna mjesta su ograničena. U bolnicama se možete prijaviti već od 12. tjedna trudnoće

Zatražiti porodiljnu naknadu (Mutterschaftsgeld)

Ako ste zaposleni i ne smijete raditi tijekom razdoblja rodiljnog dopusta, možete dobiti rodiljnu naknadu. Rodiljni dopust (Mutterschutz) traje 14 tjedana. Obično počinje 6 tjedana prije poroda i završava 8 tjedana nakon poroda. U određenim slučajevima može trajati i duže, primjerice kod prijevremenog poroda.

Prijavite se najkasnije 7 tjedana prije poroda. Tada najkasnije dobivate "Potvrdu o predviđenom datumu poroda" od svojeg ginekologa.

Ako ste državno osigurani, Kod vaše zdravstvene osiguravajuće ustanove. Tamo ćete pronaći online zahtjev. Ako ste privatno osigurani ili osigurani preko obiteljskog osiguranja kod državnog zdravstvenog osiguranja, prijava slijedi preko Saveznog ureda za socijalnu sigurnost. (Bundesamt für Soziale Sicherung) https://www.bundesamtsozialesicherung.de/de/mutterschaftsgeld/ueberblick

Kada se vaše dijete rodi, morate poslati rodni list za nastavak isplate rodiljne naknade vašem zdravstvenom osiguranju.

Rodiljni dopustni doplatak (Mutterschutzlohn)

Možete dobiti rodiljni doplatak ako vam je zabranjen rad prije i nakon porodiljnog dopusta, na primjer, zbog medicinske zabrane. Potvrdu o individualnoj zabrani rada morate predati poslodavcu što je prije moguće. Ona treba sadržavati detaljne informacije o trajanju i opsegu zabrane rada, kao i informacije o tome koje aktivnosti možete nastaviti obavljati ili je li u pitanju potpuna zabrana rada.

Rodiljni doplatak bit će vam automatski odobren od strane vašeg poslodavca kao nastavak isplate plaće.

Zahtijevati rodiljni dopust (Elternzeit) 

Zahtjev za rodiljni dopust podnosi se putem neformalnog zahtjeva poslodavcu. Prijava mora biti pismena i potpisana te predana vašem poslodavcu najkasnije 7 tjedana prije početka Elternzeita. Prijava putem telefona ili e-pošte nije moguća. 

Ovdje možete pronaći obrazac za zahtjev za rodiljni dopust:

https://familienportal.de/resource/blob/222032/6f5db33fe6f5b5efec5cf6279fff6b80/musterformular-mitteilung-zur-elternzeit-data.pdf 

Planirati roditeljski doplatak (Elterngeld)

Koristeći online Elterngeldrechner, možete već tijekom trudnoće planirati kada želite primati koje vrste roditeljskog doplatka. Možete isprobati kako najbolje kombinirati osnovni roditeljski doplatak (Basiselterngeld), ElterngeldPlus i partnerski bonus (artnerschaftsbonu) te procijeniti očekivane iznose. Korisno je pripremiti zahtjev i sve potrebne dokumente unaprijed. Zahtjev možete podnijeti tek nakon rođenja vašeg djeteta.

Ako niste u braku: 

Priznanje očinstva i izjava o roditeljskim pravima

U slučaju neudanih parova, otac mora predati priznanje očinstva u uredu za mladež (Jugendamt) ili matičnom uredu kako bi bio priznat kao pravni otac i upisan u rodni list djeteta. Kod vjenčanih parova, suprug automatski ima pravno priznato očinstvo.

Predajte priznanje očinstva prije rođenja djeteta. To ima prednost jer ćete biti upisani u rodni list djeteta i neće biti potrebno naknadno prilagođavanje. Dokumenti potrebni za priznavanje su: osobna iskaznica ili  putovnica oba roditelja, rodni list oba roditelja, Mutterpass (ako je nakon poroda, onda rodni list djeteta), eventualno, prijevod stranih dokumenata, eventualno, naknade/troškovi.

Ako niste u braku, samo majka ima roditeljsko pravo. Ako želite zajednički skrbiti za svoje dijete, morate podnijeti zajedničku izjavu o roditeljskom pravu, na primjer, u vašem uredu za mladež ili kod javnog bilježnika. Zahtjev se često može podnijeti istovremeno s priznanjem očinstva.

Pomoć od Centra za zapošljavanje (Jobagentur) 

Ako imate niski prihod ili dobivate socijalnu pomoć, možete zatražiti dodatnu

podršku za trudnice u Centru za zapošljavanje. Također, postoji mogućnost dodataka za osnovnu opremu, ovisno o pokrajini, poput odjeće za trudnice, opreme za novorođenče, stolca za hranjenje, kolica i dječjeg krevetića. Zahtjev za dodatnom potporom i odjećom za trudnice moguć je od 13. tjedna trudnoće. Zahtjev za opremu za novorođenče moguć je 2 do 3 mjeseca prije predviđenog termina poroda.

Prvo podnesite zahtjev, a zatim kupite potrebnu odjeću za trudnice ili dječju opremu. Važno je dobro sačuvati račune.

Savezna zaklada "Majka i dijete" pruža dodatnu financijsku pomoć trudnicama u teškoćama.

https://www.bundesstiftung-mutter-und-kind.de/ 

Pronalazak pedijatrijske ordinacije ili dječjeg doktora

Prve preglede vaše bebe, U1 i U2, često obavlja sam porodilište. Od pregleda U3 potrebna vam je pedijatrijska ordinacija. U-Untersuchungen su vrlo važna za vaše dijete, a ordinacije su često jako tražene. Preporučuje se traženje pedijatrijske ordinacije tijekom trudnoće.

Tražiti mjesto u vrtiću ili kod dnevne skrbnice

Odluka o tome da li i kada ćete svoje dijete povjeriti čuvanju u vrtiću potpuno je na vama i ovisi o vašoj osobnoj situaciji. Vaš ured za mladež (Jugendamt) će vam pružiti podršku u potrazi za mjestom u vrtiću ili dnevnoj skrbi. Započnite s potragom za dječjim vrtićem već tijekom trudnoće, jer u nekim saveznim pokrajinama postoje liste čekanja za mjesta u vrtićima.


Previous
Previous

Državno zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Next
Next

Elterngeld