Vize za studije

Da li ste zainteresovani za studiranje u Nemačkoj? Nemačka diploma otvara mnoga vrata. Postoji širok spektar međunarodnih studijskih programa, a školarine su niske. S obzirom na to, možete dobiti vizu u svrhu studiranja u Nemačkoj. Boravišna dozvola prema Odeljku 16b Zakona o boravku (AufenthG) takođe je važeća za pripremne mere pre upisa na visoko obrazovanje, kao što su kursevi jezika, pripremni kursevi za upis na univerzitet ili slične institucije, ili doktorske studije na nemačkom univerzitetu.

Koji su zahtevi za dobijanje vize za studije?

  • Morate pokriti troškove života tokom trajanja svog studijskog programa. Možete dokazati da imate dovoljno sredstava putem blokiranog bankovnog računa (sa minimalno 11.208 evra godišnje od 2024. godine), stipendije ili deklaracije obaveze.

  • Neki programi zahtevaju određeni nivo jezičkih veština, obično nivo B2 Zajedničkog evropskog referentnog okvira za jezike (CEFR). Morate dokazati svoje jezičke veštine nemačkoj ambasadi ili konzulatu.

Kakve mogućnosti nudi studentska viza?

Boravišne dozvole u svrhu studiranja obično se izdaju za početni period od dve godine. Ako niste stekli diplomu u tom periodu, možete zatražiti produženje boravišne dozvole na još dve godine.

Tokom studija na univerzitetu, možete raditi do 140 punih dana ili 280 poludana godišnje, ili do 20 sati nedeljno. Možete raditi i honorarni posao za neograničeno vreme.

Boravak u Nemačkoj nakon diplomiranja

Nakon uspešnog završetka studija, možete produžiti svoj boravak u Nemačkoj podnošenjem zahteva za boravišnu dozvolu u svrhu traženja posla prema Odeljku 20 (3) Broj 1 Zakona o boravku (AufenthG). Boravišna dozvola izdaje se na maksimalno 18 meseci kao sredstvo za pronalaženje kvalifikovanog zaposlenja u Nemačkoj.

Možete raditi u bilo kojoj profesiji dok tražite kvalifikovano zaposlenje. Kada dobijete ponudu za posao, možete zatražiti da se vaša boravišna dozvola u svrhu studiranja pretvori u boravišnu dozvolu za kvalifikovane radnike ili EU Plavu kartu.

Diplomci nemačkih visokoškolskih institucija mogu podneti zahtev za dozvolu za stalni boravak (Odeljak 18c (1) rečenica 2 Zakona o boravku [AufenthG]) nakon dve godine rada u Nemačkoj.

Mobilnost za međunarodne studente

Imate li studentsku vizu iz druge zemlje EU i želite da studirate u Nemačkoj neko vreme? Ako vaš boravak u Nemačkoj ne premašuje 360 dana, nećete morati da imate boravišnu dozvolu za Nemačku. Međutim, gostujuća obrazovna institucija u Nemačkoj mora obavestiti Savezni ured za migracije i izbeglice (BAMF) i nadležni organ u drugoj zemlji članici EU o vašem nameravanom periodu studiranja u Nemačkoj. Postoji nekoliko dokumenata koji treba da budu dostavljeni vlastima kada budu obavešteni o vašim planovima za studiranje u inostranstvu.

Viza za traženje mesta na visokom obrazovanju

Da li ste odlučili da studirate u Nemačkoj, ali još uvek niste primljeni na visokoškolsku instituciju? Ako ispunjavate određene uslove, možete imati pravo da uđete u Nemačku s vizom za traženje mesta na visokom obrazovanju prema Odeljku 17 (2) Zakona o boravku (AufenthG).

Koji su zahtevi za dobijanje vize za traženje mesta na visokom obrazovanju?

  • Možete dokazati da imate svedočanstvo o završenoj školi koje vam omogućava da studirate na nemačkoj visokoškolskoj instituciji ili pohađate pripremni kurs za upis na univerzitet.

  • Zadovoljavate jezičke zahteve za izabrani studijski program. Kontaktirajte lokalnu   nemačku ambasadu ili konzulat kako biste saznali koji su dokumenti potrebni.

  • Možete pokriti svoje troškove života za ceo period vašeg boravka. To možete dokazati otvaranjem blokiranog bankovnog računa s minimalno 1.027 evra mesečno (od 2024. godine) ili podnošenjem deklaracije o obavezi.

Kakve mogućnosti nudi viza u svrhu traženja mesta na visokom obrazovanju?

Viza ili boravišna dozvola u svrhu traženja mesta na visokom obrazovanju omogućava vam boravak u Nemačkoj do devet meseci. Tokom tog perioda, možete aplicirati za mesto na univerzitetu ili za pripremne mere pre upisa na visoko obrazovanje. Primeri pripremnih mera uključuju pohađanje jezičkog kursa ili pripremni kurs za upis na univerzitet. Boravišna dozvola u svrhu traženja mesta na visokom obrazovanju ne može se obnoviti u istu svrhu.

Tokom ovog perioda, imate pravo da radite do 20 sati nedeljno. Takođe imate mogućnost da obavite do dve nedelje probnog rada. To znači da možete zaraditi nešto novca tokom vašeg boravka u svrhu traženja mesta na visokom obrazovanju.

Kada ste primljeni na visokoškolsku instituciju u Nemačkoj ili na pripremni kurs za upis na univerzitet? Tada možete aplicirati kod lokalne strane službe za boravišne dozvole za dobijanje boravišne dozvole u svrhu studiranja prema Odeljku 16b Zakona o boravku (AufenthG).


Previous
Previous

Viza za samozapošljavanje

Next
Next

Radna viza za kvalifikovane stručnjake