Plava Karta

Plava karta EU (Odeljak 18g Zakona o boravištu [AufenthG]) je poseban boravišni status namenjen stranim akademicima i osobama sa ekvivalentnim kvalifikacijama koje žele da započnu kvalifikovan posao u Nemačkoj. 

Koji su zahtevi za Plavu kartu EU?

  • Imate nemačku ili stranu univerzitetsku diplomu koja je uporediva sa  nemačkom diplomom. Ako nemate tradicionalnu univerzitetsku diplomu, morate dokazati da imate kvalifikaciju na nivou tercijarnog obrazovanja koja je trajala najmanje tri godine kako biste dobili Plavu kartu EU. U Nemačkoj, ova kvalifikacija mora odgovarati najmanje nivou 6 Međunarodne standardne klasifikacije obrazovanja (ISCED 2011) ili nivou 6 Evropskog okvira kvalifikacija.

  • Već imate konkretnu poslovnu ponudu od kompanije u Nemačkoj. Ponuda mora ispuniti sledeće uslove:

    • Period zaposlenja mora biti najmanje šest meseci.

    • Posao mora odgovarati vašoj kvalifikaciji. Ako je potrebna licenca za obavljanje posla (regulisane profesije), ona mora biti dostupna ( ili biti u najavi) u trenutku apliciranja za vizu.

    • Vaš posao u Nemačkoj mora vam omogućiti godišnju bruto platu od najmanje 45.300 evra (od 2024. godine).

Ako ste zaposleni u deficitarnoj profesiji, takođe možete dobiti Plavu kartu EU sa nižom godišnjom bruto platom od najmanje 41.041,80 evra (od 2024. godine) ako je Savezna agencija za zapošljavanje (BA) odobrila vaše zaposlenje. Pragovi plate se objavljuju jednom godišnje od strane Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova i zajednice. 

Sledeća zanimanja smatraju se deficitarnim profesijama u Nemačkoj:

  • Menadžeri u proizvodnji, rudarstvu, građevinarstvu i distribuciji

  • Menadžeri usluga informacionih i komunikacionih tehnologija

  • Menadžeri profesionalnih usluga, kao što su usluge čuvanja dece, zdravstvene usluge i obrazovanje

  • Akademski STEM stručnjaci

  • Akademski profesionalci u arhitekturi, prostornom planiranju i planiranju transporta

  • Lekari

  • Veterinari

  • Stomatolozi

  • Farmaceuti

  • Akademski i ekvivalentni profesionalci u oblasti medicinskih sestara i primalja

  • Učitelji i vaspitači u školi i van nje

Detaljnu listu deficitarnih profesija za Plavu kartu EU možete pronaći ovde:

https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/1_Rebrush_2022/a_Fachkraefte/PDF-Dateien/3_Visum_u_Aufenthalt/2023_Engpassberufe_EN.pdf

Ako ste stekli svoj poslednji stepen ili ekvivalentnu kvalifikaciju pre manje od tri godine, možete dobiti Plavu kartu EU ako vaša poslovna ponuda uključuje godišnju bruto platu od najmanje 41.041,80 evra (od 2024. godine). Ovo se odnosi na početne poslove u svim profesijama. Odobrenje Savezne agencije za zapošljavanje potrebno je za postupak dobijanja vize. (Ovo važi za osobe koje tek dolaze u Nemačku od Marta 2024te.

Plava karta EU za IT stručnjake bez formalne kvalifikacije

U ovom slučaju, morate da dokažete da imate konkretnu poslovnu ponudu kao IT stručnjak u Nemačkoj. Period zaposlenja mora biti najmanje šest meseci. Vaš posao u Nemačkoj mora vam omogućiti da zaradite bruto godišnju platu od najmanje 41.041,80 evra (od 2024. godine).

Čak i ako ne ispunjavate gore navedene uslove za Plavu kartu EU, možete podneti zahtev za radnu vizu za stručnjake sa akademskom kvalifikacijom prema Odeljku 18b Zakona o boravištu [AufenthG]. Ako ste IT stručnjak bez formalne kvalifikacije, pored Plave karte EU, možete ući u Nemačku prema posebnim propisima za osobe sa praktičnim znanjem.

Kakve mogućnosti nudi Plava karta EU?

Plava karta EU izdaje se za trajanje vašeg radnog ugovora, plus dodatna tri meseca, i važi najviše četiri godine. Moguće je produžiti važenje ovog boravišnog statusa u Nemačkoj ako se ispune određeni uslovi.

Nakon 27 meseci, nosioci Plave karte EU mogu dobiti dozvolu za stalni boravak  sa znanjem nemačkog jezika na nivou A1. Sa nivoom B1, dozvola za stalni boravak može se izdati već nakon 21 meseca.

Menjanje poslova sa Plavom kartom EU

Ukoliko želite da započnete novi posao sa važećom Plavom kartom EU u prvoj godini zaposlenja, morate obavestiti lokalno  Odeljenje za strance o novom poslu. Oni će proveriti da li još uvek ispunjavate uslove za Plavu kartu EU na vašem novom poslu. Ako to nije slučaj, možda ćete dobiti drugu vrstu dozvole za boravak, kao što je radna i boravišna dozvola za kvalifikovane stručnjake.


Previous
Previous

Radna viza za kvalifikovane stručnjake

Next
Next

Opcije vize za IT stručnjake