Na ovoj stranici čitajte

Stupanj invaliditeta u Njemačkoj

Što znači “stupanj invaliditeta”?

“Stupanj invaliditeta” (GdB) je mjerna jedinica. Ona pokazuje koliko je osoba oštećena zbog svog invaliditeta. GdB se izražava u stupnjevima od po 10. Najniži GdB počinje od 20, a najviši je 100. Ovo nisu postotci. Što je vrijednost veća, to je invaliditet jači. Pojedini invaliditeti ili bolesti se ne zbrajaju, već se ocjenjuju ukupno. Na primjer: Osoba ima dva invaliditeta. Invaliditet A vodi do GdB od 30. Drugi invaliditet B vodi do GdB od 50. Oba invaliditeta zajedno ne moraju nužno dati GdB od 80. Moguće je da budu ocijenjeni samo s GdB od 60. Ovdje je važno ne samo koja vrsta invaliditeta ili kronične bolesti je u pitanju, već i koliko je osoba spriječena u sudjelovanju u društvenom životu.

Kada se utvrđuje stupanj invaliditeta?

Ako želite dobiti iskaznicu teškog invalida, morate utvrditi svoj stupanj invaliditeta. Osobe s GdB većim od 50 dobivaju iskaznicu teškog invalida. S tom iskaznicom dobivate određene pomoći i olakšice. Na primjer, posebnu zaštitu od otkaza, dodatni godišnji odmor ili određene porezne olakšice. Kada podnosite zahtjev za iskaznicu teškog invalida, trebali biste priložiti dokumentaciju ili nalaze liječnika. Na primjer, ove dokumente:

  • liječničke nalaze o vašem invaliditetu ili kroničnoj bolesti
  • nalaze i izvještaje s rehabilitacije ili terapije
  • nalaze o njezi i skrbi
  • EKG, laboratorijske i rendgenske nalaze

Nalazi i dokumenti ne bi trebali biti stariji od dvije godine. Najbolje je da razgovarate sa svojim liječnikom prije nego podnesete zahtjev za iskaznicu. Liječnik vam može reći koji dokumenti i nalazi su vam potrebni.

Savjetovanje prije podnošenja zahtjeva

Posavjetujte se prije nego što podnesete zahtjev za stupanj invaliditeta i iskaznicu teškog invalida. Savjetovanje je korisno. Na primjer, mogu postojati mogućnosti za dobivanje višeg stupnja invaliditeta. Savjetovanje nude EUTB savjetovališta. Također, savjete možete dobiti kod socijalnih ili humanitarnih organizacija. Na primjer, kod Socijalnog saveza Njemačke (SoVD), Socijalnog saveza VdK, Caritasa ili Radničkog samopomoćnog društva (AWO).

Caritas online savjetovanje za invaliditet i psihičke poteškoće

Tko utvrđuje GdB? Amtsgebäude. Stupanj invaliditeta (GdB) utvrđuju vještaci ureda za opskrbu. Vještaci ocjenjuju GdB prema utvrđenim pravilima. Ta pravila nazivaju se osnovna medicinska načela za opskrbu. U tim načelima navedene su različite vrste invaliditeta i kroničnih bolesti. Uz njih je navedeno do kojeg GdB-a one vode. Na primjer:

  • Uklanjanje želuca (npr. zbog raka) može dovesti do GdB-a od 40 do 50.
  • Gubitak ruke (u gornjem dijelu ruke) vodi do GdB-a od 70.

Važno je znati: Ponekad se stupanj invaliditeta mora ponovno utvrditi. Na primjer, jer se vaše zdravstveno stanje poboljšalo ili pogoršalo. Pri ponovnom vještačenju može se dogoditi da dobijete niži ili viši stupanj invaliditeta.

U uredu za opskrbu (Versorgungsamt) također podnosite zahtjev za iskaznicu teškog invalida.

Što mogu učiniti ako nisam zadovoljan sa svojim GdB-om?

Ako niste zadovoljni odlukom ureda za opskrbu, možete podnijeti prigovor na rješenje. Ako već imate GdB i želite viši GdB: Tada možete zatražiti novu ocjenu u uredu za opskrbu (Versorgungsamt). To je korisno, na primjer, ako se vaše zdravstveno stanje zbog invaliditeta pogoršalo. Prije toga biste se trebali posavjetovati. Jer nova ocjena ne mora uvijek dovesti do višeg GdB-a. Pri ponovnoj ocjeni vaš GdB može biti niži nego prije.

10

Ostavite prvi komentar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.