
Na ovoj stranici čitajte
Najčešće prevare u Njemačkoj
Telefonske, SMS i email prevare su sve češće u Njemačkoj, a prevaranti koriste različite metode kako bi iznudili novac ili osobne podatke od građana. Ove prevare postaju sve sofisticiranije, pa je važno znati kako ih prepoznati i izbjeći.
Najčešće telefonske prevare
Lažni pozivi iz “Microsoft podrške”: Prevaranti se pretvaraju da su iz Microsoft podrške i tvrde da je s vašim računalom nešto pošlo po zlu. Zatim traže udaljeni pristup računalu kako bi “riješili problem”, što im omogućava krađu podataka ili instalaciju zlonamjernih programa.
Kako izbjeći: Microsoft vas nikada neće kontaktirati direktno. Prekinite poziv i ne dajte im pristup računalu.
Lažni policijski pozivi (Enkeltrick): Prevaranti se predstavljaju kao policajci ili rođaci u nevolji. Na primjer, kažu da je član obitelji doživio nesreću i da hitno trebaju novac za jamčevinu.
Kako izbjeći: Prava policija nikada ne traži novac telefonskim putem. Ako dobijete takav poziv, prekinite razgovor i provjerite situaciju direktnim pozivom rodbini ili policiji.
Pozivi o dobitku na lutriji: Prevaranti vas obavještavaju da ste osvojili nagradu, ali prije nego što možete preuzeti “dobitak”, morate platiti taksu ili naknadu.
Kako izbjeći: Ako niste sudjelovali u lutriji, ne možete ništa osvojiti. Nikada ne šaljite novac kako biste preuzeli nagradu.
Najčešće SMS prevare
Lažni DHL/FedEx SMS-ovi: Prevaranti šalju SMS koji tvrdi da je vaš paket “zadržan” ili da je potrebno dodatno plaćanje za dostavu. U poruci se nalazi link koji vodi na lažnu web stranicu koja prikuplja vaše osobne podatke ili traži uplatu.
Kako izbjeći: Prije nego što kliknete na bilo koji link u SMS-u, provjerite autentičnost poruke direktno kod dostavne službe putem njihovih službenih kanala. Službene tvrtke rijetko šalju linkove putem SMS-a.
Bankovne prijevare putem SMS-a: SMS-ovi koji tvrde da je vaš bankovni račun kompromitiran i traže da kliknete na link kako biste “potvrdili” svoje podatke. Ove poruke često izgledaju autentično i koriste logotipe banke.
Kako izbjeći: Nikada ne klikajte na linkove iz neprovjerenih izvora. Banke vas neće tražiti da unosite svoje podatke putem SMS-a. Uvijek se prijavite na svoj račun izravno putem službene web stranice banke.
SMS-ovi o hitnim uplatama: Prevaranti se mogu predstaviti kao članovi obitelji u hitnoj situaciji i zatražiti novac. Ove prevare koriste osjećaj hitnosti kako bi vas natjerale da odmah djelujete.
Kako izbjeći: Ako primite takav SMS, prvo provjerite autentičnost situacije pozivom članovima obitelji ili prijateljima.
Najčešće email prevare
Phishing emailovi: Ovo su lažni emailovi koji se predstavljaju kao poruke od poznatih tvrtki, banaka ili drugih organizacija. Svrha ovih emailova je navesti vas da unesete svoje osjetljive podatke, poput lozinki, brojeva kreditnih kartica ili drugih osobnih podataka.
Kako izbjeći: Provjerite adresu pošiljatelja. Ako email dolazi od nepoznate ili sumnjive adrese, nemojte klikati na linkove u poruci. Provjerite autentičnost emaila direktnim kontaktom s tvrtkom.
Prevara s lažnim računima (Invoice scam): Prevaranti šalju lažne račune ili obavijesti o dugovanjima. Emailovi izgledaju autentično i dolaze s lažnim računima, tražeći plaćanje putem bankovnih transfera.
Kako izbjeći: Uvijek dvaput provjerite račune prije nego što izvršite uplatu. Ako niste sigurni, kontaktirajte tvrtku direktno putem službenih kanala.
Nigerijske prevare ili “419” prevare: Ove prevare uključuju email u kojem prevaranti obećavaju veliki iznos novca, obično nasljedstvo ili neku drugu financijsku korist, u zamjenu za manju uplatu unaprijed.
Kako izbjeći: Nikada ne šaljite novac ili svoje podatke nepoznatim osobama. Ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito, vjerojatno jest.
Kako se zaštititi od prevara?
-
Provjera izvora: Nikada nemojte davati osobne podatke ili bankovne informacije putem telefona, SMS-a ili emaila, osim ako ste potpuno sigurni u autentičnost poziva ili poruke.
-
Koristite dvofaktorsku autentifikaciju: Zaštitite svoje online račune dodatnim slojem sigurnosti putem dvofaktorske autentifikacije.
-
Ažurirajte softver i aplikacije: Redovito ažurirajte operativni sustav, antivirusni softver i aplikacije kako biste se zaštitili od sigurnosnih ranjivosti.
-
Nemojte žuriti: Prevaranti često koriste taktiku hitnosti kako bi vas natjerali da brzo reagirate. Uzmite si vremena i dvaput provjerite informacije.
-
Koristite jake lozinke: Nemojte koristiti iste lozinke za više različitih računa i birajte kompleksne lozinke koje sadrže kombinaciju brojeva, slova i specijalnih znakova.
Ako sumnjate da ste žrtva prevare, odmah se obratite svojoj banci i prijavite incident policiji. U Njemačkoj, postoji i služba za savjetovanje žrtava prevara koja može pomoći u ovakvim situacijama.

0